Velká tichomořská odpadková skvrna je 3krát větší než Francie

Hromadění odpadků v oceánech dosáhlo alarmujících proporcí.

Má rozlohu 1,6 milionu čtverečních kilometrů a váží osmdesát tisíc tun. Nejedná se o žádný nově objevený přírodní úkaz, ale obrovský „ostrov“ tvořený odpadky v Tichém oceánu mezi Havají a Kalifornií.

Doposud bylo velmi obtížné rozsah tzv. Velké tichomořské odpadkové skvrny spolehlivě změřit. Nový výzkum vedený nizozemskou organizací Ocean Cleanup ale prokázal, že skvrna je čtyřikrát až šestnáctkrát větší, než se dříve myslelo. A navíc se neustále zvětšuje.

Aby se situace skutečně změnila, bude potřeba začít celosvětově ustupovat od užívání plastů.

Skvrnu mají na svědomí především plasty. Ty představují ohrožení nejen pro mořskou faunu, ale také pro lidi. Dřívější výzkumy už prokázaly, že mikročástice z plastů se dostávají do organismů ryb a jiných mořských živočichů, které potom lidé konzumují. O dlouhodobých dopadech na lidské zdraví lze zatím jenom spekulovat. Ohromné jsou i finanční náklady spojené s plastovými odpadky v oceánech. Podle OSN stojí čištění pláží celosvětově každý rok třináct miliard dolarů.

Vymýšlejí se různé způsoby, jak zabránit hromadění odpadků v oceánech. Zakladatel Ocean Cleanup například přišel s nápadem vybudovat obrovskou plovoucí stěnu, která by odpad zachycovala. Možností je také australský vynález SeaBin, který odpadky z vody odsává. Nicméně se jedná o dílčí řešení v boji s problémem ohromného rozsahu. Existující metody čištění oceánů navíc zatím nedokáou zachytit mikročástice.

Aby se situace skutečně změnila, bude potřeba začít celosvětově ustupovat od užívání plastů. OSN již minulý rok vydala rezoluci, v níž se řada zemí zavazuje ke snížení plastového odpadu v oceánech. K rezoluci se ale nepřidaly země, které ho produkují zdaleka nejvíce, tedy Čína a Indie. Autoři výše zmíněného výzkumu doufají, že nové poznatky o šokujícím rozsahu problému vyburcují mezinárodní společenství k radikálnějším krokům.

 

Čtěte dále