Zeman chce ukázat, kdo je tady pánem

Miloš Zeman má po sobotním sjezdu v Hradci Králové z ČSSD de facto vlastní politickou stranu. Jaké jsou šance, že dojde k druhému kolu vyjednávání s ČSSD?

Jednání o vládě ANO s ČSSD minulý týden zkrachovalo. A krátce poté došlo k další pozoruhodné události: Sociální demokraté si na sobotním sjezdu v Hradci Králové zvolili vedení, ve kterém mají jednoznačně navrch stoupenci Miloše Zemana. Co z toho plyne? Servilita k Zemanovi by mohla být odměněna větší šancí obnovit vyjednávání ČSSD s Babišem. V kuloárech se totiž proslýchá, že by mohla vzniknout nová vláda, ve které by měli ministerská křesla i někteří prezidentovi spojenci z ČSSD. Uvidíme, jak to dopadne.

Výměny ve vedení ČSSD

Zdá se, že do popředí se opět dere Zeman. Svědčí o tom víkendový sjezd ČSSD, který z této strany udělal de facto prezidentovu partaj: „Zemanovi vyšla jeho pomsta a výsledkem je pád liberálního křídla v ČSSD. Do vedení strany nebyli zvoleni liberálové, ale nahnědlý obdivovatel Okamury Jaroslav Foldyna, brněnský kmotr Roman Onderka a radní Jana Fialová, která je tak trochu Foldyna v sukních. Jediný Zemanův odpůrce ve vedení je Martin Netolický; nicméně se Zemanovým pochlebovačem Jiřím Zimolou jako statutárním místopředsedou si o dnešním směřování strany nemusíme dělat vůbec žádné iluze,“ komentuje výsledky sjezdu šéf Ústavu politologie na FF UK Jan Bíba.

Mocenské duo Babiš-Zeman je v první řadě pragmatické spojenectví. A v posledních měsících se v něm objevují trhliny.

Tristní stav ČSSD má svoje důvody. Jednak svědčí o celkové bezradnosti naší nejstarší politické strany, kterou pomalu rozežírá politický Alzheimer. Jak známo, hnutí ANO vykradlo sociálnědemokratický program a vyluxovalo levicové voliče. Babiš má dnes v programu masivní investice, padesátiprocentní zvýšení platů pro učitele, chce přidávat státním zaměstnancům, důchodcům a zajistit hospodářský růst. Je ironií, že slavné heslo ČSSD „Jistoty a prosperita“ by dnes sedělo právě na Babiše. A protože Babiš sociální demokraty neustále vykrádá a předbíhá, ČSSD čím dál víc sází na zoufalý boj o voliče Okamurovy rasistické SPD.

Servilita vůči Zemanovi na sobotním sjezdu však měla ještě jednu důležitou příčinu. Není totiž vyloučeno, že ČSSD se znovu vrátí do jednání o sestavování vlády. Jiří Zimola a Jan Hamáček se ještě před krachem jednání s ANO minulý týden sešli s prezidentem. A Zimola se pak v nedělních Otázách Václava Moravce podělil o svoje zajímavé zkušenosti ze schůzky s hradním pánem. I když Zeman podle něj nemá být tím, kdo protlačí sociální demokracii do vlády, věří, že si Babiš co nejdřív „pozorně vyslechne slova pana prezidenta a že se „začne chovat jako politik“. 

Babišova priorita je schválit rozpočet

Premiérem budu a nic ČSSD nenabídnu,“ hřímal Babiš v Mladé frontě 21. února. A nejspíš měl pravdu. Jednání s ČSSD ukázala, že se Babiš křesla premiéra nevzdá a cítí se být silný v kramflecích. Jenže jestli se do hry skutečně vloží Zeman, situace se může změnit. Mocenské duo Babiš-Zeman je totiž v první řadě pragmatické spojenectví. A v posledních měsících se v něm objevují trhliny. V době prezidentské volby Babiš zaútočil na Zemanovy poradce Mynáře a Nejedlého. A právě tady se střetávají mocenské zájmy Babiše s prezidentem. V současnosti se skloňuje i Babišovo rozhodnutí vypovědět ruské diplomaty v kauze Novičok nebo vydání ruského hackera Nikulina Spojeným státům přes odpor Hradu. Klíčové však nakonec bude nejspíš to, jestli Babiš Zemanovi přinese konkrétní řešení politické situace, nebo ne.

V souvislosti se zablokovanou politickou scénou se dnes často mluví i o předčasných volbách. Jenže je tu řada argumentů, které mluví proti nim. Prezident už dal v minulosti najevo, že by si přál menšinovou vládu ANO tolerovanou ČSSD, komunisty či SPD. A proti srsti mu není ani koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM. Variantu předčasných voleb nicméně kategoricky odmítl. A volby by podle všeho nebyly výhodné ani pro samotného Andreje Babiše: „Babiš si předčasné volby nepřeje a důvod je prostý. Nejdřív potřebuje schválit rozpočet na příští rok – to je jeho priorita. Má připravené sociální programy, jako je zvyšování důchodů, které musí prosadit, aby si udržel podporu voličů. A předčasné volby by mu situaci pořádně zkomplikovaly. Mohly by ho totiž dostat do rozpočtového provizoria. Bez schváleného rozpočtu by pak nemohl prosazovat sociální politiku a čelil by nebezpečí odlivu voličstva,“ tvrdí politolog Jan Bíba.

Bude nové kolo jednání s ČSSD?

Proti předčasným volbám mluví i časový harmonogram schvalování rozpočtu. Babišova vláda by měla začít jednat o rozpočtu na příští rok letos v červnu, na podzim se rozpočet bude projednávat ve Sněmovně a schvalovat někdy v listopadu. Volby by do toho Babišovi nezapadly. A navíc, na jejich přípravu je potřeba poměrně dlouhá doba – zhruba půl roku, což by beztak posunulo jejich termín do vzdálenější budoucnosti.

Místo toho se dnes spekuluje o tom, že by Zeman mohl vyvolat usmiřovací schůzku ANO s ČSSD. A z ní by pak mohlo vzejít druhé kolo vyjednávání o vládě. Zástupci ČSSD totiž další jednání s ANO stoprocentně nevylučují. Vyloučit ovšem nejde ani to, že Zeman protlačí do vlády svoje vybrané lidi. A v krajním – i když méně pravděpodobném – případě se může vykašlat i na Babiše a pověřit sestavením vlády někoho úplně jiného, než je ředitel politické divize Agrofertu.

Na mysl se však dere otázka, jak Babiš na prezidentovy kroky zareaguje. Buď sklapne podpatky, vyhoví Zemanovi a potvrdí, že skutečným šéfem české politiky je hradní pán. Anebo se prezidentovi postaví na odpor. V každém případě se zdá, že trumfy drží v rukou Zeman. A vzít si je hned tak nenechá.

Autor je šéfredaktor Alarmu.

 

Čtěte dále