Soud potvrdil trest pro squattery ze Šatovky

Podle městského soudu v Praze mají squatteři odpracovat padesát hodin obecně prospěšných prací. Náhradu škody ale platit nemusejí.

Městský soud pro Prahu 2 dnes potvrdil trest padesáti hodin obecně prospěšných prací pro skupinu squatterů, kteří v únoru obsadili usedlost Šatovka. Proti původnímu rozsudku obvodního soudu pro Prahu 6 z března letošního roku se státní zástupkyně Sylva Krützner odvolala a požadovala přísnější trest v podobě sta hodin obecně prospěšných prací.

Obhájkyně devíti squatterů a squatterek Věra Nováková požadovala buď úplné zproštění obžaloby, nebo překvalifikování obsazení prázdné budovy na přestupek. Argumentovala rozhodnutím městského soudu v Praze, jenž v roce 2011 osvobodil patnáct squatterů, kteří obsadili budovu bývalých lázní na Albertově. Prvoinstanční soud je původně také odsoudil k obecně prospěšným pracím, squatteři se ale úspěšně odvolali a soud uznal, že se nejednalo o trestný čin. Odvolací soud však argumenty Věry Novákové nevyslyšel.

Obžalovaní u odvolacího soudu uvedli, že své jednání považují za legitimní a s trestem nesouhlasí. Jedna ze squatterek uvedla, že pro ni byl dostatečným trestem dvoudenní pobyt na cele předběžného zadržení. „Ještě na Šatovce, když už jsme věděli, že je naše jednání překlasifikováno z přestupku na trestný čin, se kdosi ptal, zda nás nechtějí soudit za náš odlišný životní styl a jinakost. Nejprve mi to přišlo absurdní, ale s přibývajícím časem se k této otázce stále častěji vracím,“ uvedla squatterka Zuzana Brodilová v prohlášení, v němž vysvětluje okolnosti obsazení Šatovky.

Soud pozměnil znění rozsudku a zrušil část, podle které měli obžalovaní zaplatit městské části Praha 6 náhradu škody ve výši 6100 korun. Předseda senátu Luboš Vlasák konstatoval, že obžaloba neprokázala, že škodu způsobili obžalovaní. „Odvolací trestní soud tady není od toho, aby hodnotil sociologické a politické aspekty squattingu,“ řekl Vlasák při pronášení rozsudku. „Myslím, že tresty v tomto případě nemají vůbec žádný smysl, ale musíme je uložit. Trest 50 hodin prací je minimum, nechceme obžalované dále zatěžovat podmínkou, aby spadli do dalšího průšvihu,“ doplnil předseda senátu. Podle Vlasáka se squatteři dopustili trestného činu tím, že v Šatovce zůstali i poté, co je starosta i policisté vyzvali k opuštění budovy.

Obhájkyně Věra Nováková pro Alarm uvedla: „Klientům doporučím podání dovolání. Nadále mám za to, že se svým jednáním žádného trestného činu nedopustili. Odvolací soud sice dal obhajobě v části námitek za pravdu, nicméně nijak nevysvětlil, proč postupoval odlišně, než ve skutkově téměř shodné kauze squatterů z Albertova, kterou jiný senát téhož soudu postoupil pro přestupek.“ Podle obhájkyně soud také pochybil, když odmítl aplikovat závěry Ústavního soudu v případu squattera Marka Ďuriše z Cibulky, který byl v roce 2017 osvobozen.

 

Čtěte dále