Bude mít Vermont první transgender guvernérku?

V silně demokratickém Vermontu vyhrála primárky někdejší expertka na energetiku Christine Hallquist. 

Demokratka Christine Hallquist zvítězila v úterních vermontských primárkách, a má tak nakročeno k tomu, stát se první americkou transgenderovou guvernérkou. Bývalá výkonná ředitelka společnosti Vermont Electric Cooperative se ve své kampani rozhodla využít dlouholetých zkušeností z prostředí energetiky a soustředí se převážně na posílení místní infrastruktury: například na zpřístupnění rychlého internetu v problematických venkovních oblastech, na investice do projektů zaměřených na efektivní čerpání obnovitelných zdrojů energie, ale také na zvýšení minimální mzdy, zavedení celostátního systému zdravotní péče, adekvátní financování škol nebo na osvětu, jejímž cílem je otevřít vermontskou komunitu historicky marginalizovaným skupinám obyvatel.

Hallquist se ke změně pohlaví odhodlala v roce 2015, po deseti letech v čele podniku. Její syn o tom natočil dokumentární film s názvem Denial. Její osobní i profesní úspěch z velké části souvisí s legislativou státu Vermont, který je v oblasti občanských práv a LGBTQ+ tematiky značně progresivní. V roce 2000 zavedl jako první stát registrované partnerství a o devět let později rovněž jako první umožnil homosexuálním párům vstoupit do manželství bez souhlasu soudu (týž rok bylo legalizované manželství párů stejného pohlaví v Massachusetts, Kalifornii, Connecticutu a Iowě, ale všude bylo potřeba soudní rozhodnutí). Na otázku, zda by její rozhodnutí angažovat se ve velkém byznysu a politice ovlivnilo, kdyby se ke coming outu rozhodla v konzervativnějším státě, odpovídá: „Jsem si jistá, že by mě to brzdilo. Určitě bych nebyla tak produktivním členem společnosti.“

Hallquist také zdůrazňuje, že její kandidatura je i reakcí na to, že v čele Spojených států nyní stojí Donald Trump. Jeho slogan „Make America Great Again“ podle ní stojí na falešné představě, že Amerika už oné velikosti dosáhla, že už nemůže být lepší, a je tak třeba se k tomuto momentu navrátit. „Až do této administrativy jsme se v otázce občanských práv a ve snaze zlepšit životní podmínky pro všechny neustále posouvali dopředu. Teď se tu ale objevuje představa, že imigranti a muslimové jsou pro nás hrozbou. Nejsou žádnou hrozbou. Jsou příležitostí pro nás pro všechny. O tom je Amerika. Jsme aspirující zemí.“ Letošní volební rok je ve Spojených státech mimořádný, po celé zemi kandiduje význačné množství žen a také rekordní počet příslušníků LGBTQ+ komunity.

„Pamatuji si, že hned po tranzici ke mně přišel nějaký cizí člověk a řekl mi, abych se usmála, a já na to: ,Kdo sakra jste, že mi říkáte, abych se usmála?‘“ svěřila se Hallquist během kampaně se svou první zkušeností v roli ženy na veřejnosti za všeobecného chápavého smíchu svých ženských podporovatelek. „Má proměna mě naučila, že je před námi ještě dlouhá cesta.“

 

Čtěte dále