Fotoreport: Blokáda Celetné ulice za dostupné bydlení

Lidé zablokovali Celetnou ulici v centru Prahy, aby upozornili na problémy s masovým turismem a nedostupné bydlení.

Foto Petr Zewlak Vrabec

V sobotu 29. září uspořádal Kolektiv 115 akci nazvanou Zabookuj si pokoj v centru. Happening měl upozornit na neudržitelnou bytovou situaci v centru Prahy, která je podle pořadatelů výsledkem špatné politiky města a neregulovaného turismu. Asi padesát lidí se sešlo na náměstí Republiky, odkud se za pokřiku hesel jako „dostupné bydlení, fuck Airbnb!“ nebo „byty lidem, ne kapitálu!“ vydali Prašnou branou směrem ke Staroměstskému náměstí.

Účastníci akce pak asi na hodinu zablokovali Celetnou ulici, v níž vytvořili improvizované obývací pokoje, kde probíhal kulturní program. „Chceme upozornit na to, že pro spoustu lidí je náročné sehnat pronájem bytu v centru oproti tomu, jak je jednoduché si ho zabookovat,“ vysvětlila pro Alarm účastnice protestu Tereza.

„Kam ale teče zisk? Určitě ne řadovým obyvatelům Prahy. Ty naopak trpí zvyšujícími se nájmy a vytlačením běžného života z centra města. Magistrát potřeby lidí ignoruje a masový turismus ani Airbnb nereguluje, i když v zahraničí je to běžná praxe,“ uvedla mluvčí pořadatelského Kolektivu 115 Barbora Kabeláková.

Moderátorka programu dávala slovo lidem a ti do mikrofonu popisovali své zkušenosti s bydlením v Praze. „Stojíme jen pár metrů od domu v majetku města, kde se chystá obří hotelový projekt. Město namísto toho, aby tam vybudovalo byty, chce další hotel. Tím nejen sníží úroveň bytového fondu, ale také přispěje k další komercionalizaci města,“ řekl jeden z účastníků a zdůraznil, že se jedná protest za budoucí generace obyvatel Prahy.

Vzpurná Praha: Zabookuj si pokoj v centru. Cykloblokáda proudu turistů v Celetné za dostupné bydlení.

Zveřejnil(a) Alarm dne Sobota 29. září 2018

Barbora Kabeláková to komentovala slovy: „V Celetné ulici jsme nezastavili jen kvůli zdejšímu turistickému provozu, ale i kvůli křiklavému příkladu domu u Sixtů, který radnice pronajala za směšnou částku soukromému investorovi, který bude komplex historických domů předělávat na další hotel. Nechápeme, proč v době, kdy všichni mluví o krizi bydlení, radnice vyžene nájemníky kvůli dalšímu hotelu. Situace se táhne už několik let, zatímco v domě je několik prázdných funkčních bytů, které leží ladem.“

Někteří kolemjdoucí turisté reagovali podrážděně a snažili si prorazit cestu zátarasem, aktivisté jim rozdávali informační letáky a vysvětlovali důvody protestu. Jeden z turistů akci podpořil a řekl na mikrofon: „Váš protest je velmi důležitý, protože to, co se děje v Praze, se děje i v ostatních městech. Výdaje za bydlení rostou všude a lidé si nemůžou dovolit platit nájem.“

Na rohu Celetné a Staroměstského náměstí se připravovala na zásah speciální pořádková jednotka. Účastníci blokádu rozpustili po policejní výzvě pod pohrůžkou násilí.

Kolektiv 115 tento víkend pořádal také festival věnovaný právu na město Vzpurná Praha, který řešil mimo jiné krizi bydlení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále