Fotoreport: Fašistům ulice nikdy nepřenecháme!

Na pražském náměstí Míru se sešlo asi pět set lidí, aby vyjádřili nesouhlas s politikou SPD. Zněl rap a politické projevy.

Foto Petr Zewlak Vrabec

Na náměstí Míru se v úterý uskutečnil protest proti politice strachu a nenávisti, který uspořádal Kolektiv 115 ve spolupráci s kampaní Good Night White Pride (GNWP). Na stejném místě měla původně naplánovanou předvolební Lidovou veselici pražská SPD, ale organizátoři nenahlásili shromáždění na úřadě. Toho využili odpůrci krajně pravicové politiky strany Tomio Okamury a prostranství obsadili.

Na pódiu před kostelem svaté Ludmily začal kulturní program ve 14 hodin a postupně se scházeli účastníci protestu. Asi půlhodinovému vystoupení rappera Vladimíra 518 přihlíželo přes pět stovek lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s politikou SPD.

Kolem půl osmé vystoupila se svým projevem dvojice mluvčích pořadatelského Kolektivu 115. Nárůst podpory krajní pravice a šíření nenávisti je podle nich důsledkem dlouhodobého politického a ekonomického vývoje. „Po deseti letech od počátku krize jsou desetitisíce lidí na ulici, statisíce v exekucích a v příjmové chudobě a nájmy nezadržitelně rostou.“ Zdůraznili, že popírání holokaustu není doménou pouze neonacistů, protože se podle nich na vlně politiky nenávisti vezou i standardní politické strany. „Podobně jako lidé, kteří chtěli zajít na původní veselici SPD, jsme i my jen obyčejní lidé. A jsme taky naštvaní – odmítáme si ale svůj vztek vybíjet na těch nejzranitelnějších. Obchodníkům s nenávistí z SPD bychom chtěli vzkázat jen jedno – i když se poučíte a příští akce řádně nahlásíte, jsme připraveni bojovat proti fašismu všemi prostředky. Nikdy nepřenecháme ulice fašistům!“ vzkázali v závěru svého projevu.

Mikrofon si pak vzal další řečník Jakub, který mluvil o roli radikálního antifašismu v dnešní společnosti. Připomněl také význam loga kampaně GNWP. To původně inspirovala fotografie, na níž mladý Afroameričan atakuje příznivce Ku Klux Klanu, který se snaží spolu s bílými kamarády pochodovat městem. „Proti současné neofašistické a rasistické vlně, kterou šíří podvodníci a byznysmeni se strachem jako jsou ti kolem SPD, v naší společnosti kopancem neuspějeme,“ zmínil Jakub, podle kterého má antifašismus odhalovat kořeny problémů a usilovat o společenskou změnu.

Je podle něj potřeba vytvářet solidární sítě a bojovat se skutečnými hrozbami jako jsou globální změna klimatu, nedostupné bydlení nebo dilema, zda si vybereme práci, která nás uživí, nebo práci, která dává nějaký smysl.

„Lidi, kteří uvěřili SPD, nepřesvědčíme tím, že jim budeme ukazovat, jak Okamura lže nebo jaký je to rasista. Uvěří nám, až když uvidí, že jsme byli na jejich straně, když je šikanoval šéf v práci, když je vyhazovali z bytu kvůli spekulantům s bydlením nebo když jim bourali dům kvůli rozšiřování uhelných dolů a zisků pro Tykače,“ dodal Jakub v závěru projevu.

Protestní akci uzavřela svým vystoupením hiphopová skupina Pio Squad a rapper Kato z kapely Prago Union.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále