Chystá se vyklizení Kliniky, squatteři se budou bránit

Správa železniční dopravní cesty se rozhodla vyklidit obsazenou budovu v Jeseniově ulici. Kolektiv autonomního sociálního centra Kliniku nehodlá opustit.

V posledních týdnech probíhalo jednání mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a kolektivem Kliniky o budoucnosti sociálního centra na Žižkově. Vedení SŽDC ale rozhodlo, že obsazenou budovu v Jeseniově ulici nechá vyklidit.

Členka kolektivu Kliniky Markéta Juřicová to komentovala: „Když s námi SŽDC na podzim začalo otevřeně jednat, přivítali jsme tuto možnost a přišli jsme společně na konkrétní způsob, jak sociální centrum zachovat a vyřešit budoucnost domu k oboustranné spokojenosti. Přesto se úřad rozhodl nás pomocí exekutora násilím vyklidit.“ Upozorňuje navíc, že SŽDC si s domem neví rady. „Vyklizení Kliniky nedává smysl, protože se během jednání ukázalo, že SŽDC dům nepotřebuje, a dokonce hrozí jeho demolicí. Nezahazujeme možnost dalšího jednání, ale nechceme se smířit s tím, že se úřad snaží vyřešit situaci násilím a demonstrací síly,“ argumentuje Juřicová. Navíc připomíná: „Rozhodnutí soudu nenutí SŽDC provést exekuci. Toto rozhodnutí je rozhodnutím politickým, údajně dokonce pod nátlakem policie.“ Kolektiv Kliniky na 10. ledna svolává do domu protestní setkání a společnou snídani. Squatteři budovu v Jeseniově ulici nehodlají opustit.

Mluvčí SŽDC Kateřina Šubová komentovala jednání státní organizace se zástupci Kliniky: „Po obdržení rozhodnutí Ústavního soudu požádal generální ředitel SŽDC o schůzku zástupce Kliniky. Jednání bylo informativní a vedení SŽDC sdělilo, že jako státní organizace ctíme zákony a respektujeme rozhodnutí soudů ČR.“ Podle mluvčí SŽDC počítá s rekonstrukcí objektu a využitím pro vlastní zaměstnance. Vyjádření kolektivu Kliniky o setrvání v budově i po 10. lednu nechtěla Kateřina Šubová komentovat.

Čtěte dále