Jak televize Prima zkresluje informace o Klinice

Zpravodajové Primy neváhají ukázat bezpečnostní službou a pasivní blokádou poničenou Kliniku a vydávat to za normální stav komunitního centra.

Rozmlátit a potom natočit. Tak by se mohla jmenovat metoda, kterou použila televize Prima při svém investigativním reportování z dnešního pokusu o vyklizení autonomního komunitního centra Klinika. Metoda je to až komicky jednoduchá. Novinář jednoduše počká, až najatá security služba rozmlátí vybavení domu napadrť, pak vstoupí do jámy lvové a ukazuje divákům zdevastované a rozházené vybavení budovy. Divákovi se přitom snaží vsugerovat, že takto to v domě běžně vypadá. Novinář samozřejmě nedodá, že v domě právě desítky minut „zasahovala security služba“ a nepořádek a po zemi rozházené věci jsou výsledkem její aktivity. Metoda je to tupá, ovšem na Primě své diváky už tradičně nepřeceňují.

Zdánlivě nevinná debilita těchto reportáží dokonale odvádí pozornost od skutečného problému. Squatting je totiž formou protestu proti chátrání tisíců bytů a domů ve městech při stále rostoucích nákladech na bydlení.

Není to ostatně poprvé, kdy byla při démonizaci squatterů tato metoda použita. Ve zvlášť imbecilní už skoro deset let staré reportáži serveru Novinky.cz se tehdejší starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS) prochází po vile Milada, právě rozflákané neonacistickou úderkou ve vestách security, a ukazuje slušným spoluobčanům všudypřítomný nepořádek. Asistuje mu při tom reportérka Novinek a místo reportáže společně předvádějí jakousi manipulativní skeč pro idioty.

 

Živě: Exekutor nás pustil dovnitř budovy Kliniky.

Zveřejnil(a) Zpravodajství FTV Prima dne Čtvrtek 10. ledna 2019

 

Této dementní manipulace se dnes drží reportér Primy. Ve svém příspěvku z útrob Kliniky například ukazuje místnost plnou nábytku (nejspíš improvizovaná barikáda) nebo palety stojící ve vstupu do pokoje. Tvrdí například i to, že na Klinice si lidé házeli nábytek do dveří, aby pak nemohli do pokoje. Nechybí ani šmejdění po pokojích jako z vlajkového pořadu Primy Prostřeno a záběr na špinavý kastrol a plotnu. No tedy, squatteři nezvládli před zahájením exekuce umýt nádobí! Zdánlivě nevinná debilita těchto reportáží ale dokonale odvádí pozornost od skutečného problému. Squatting je totiž jednou – byť pro mnoho lidí jistě vyhrocenou – formou protestu proti chátrání tisíců bytů a domů ve městech při stále rostoucích nákladech na bydlení. Také je alternativou ke konzumnímu životu ve stylu „z práce do obchodu, pak domů a pak zase znovu“ – a proto je potřeba ukázat odpudivost tohoto života i za cenu manipulování.

 

 

Dění uvnitř Kliniky popsal pro Alarm Ondřej Mazura: „Dovnitř se exekutorem najatá security služba dostala zadními dveřmi, ale už předtím zničila za pomoci beranidla několik oken. Uvnitř pak zaměstnanci sekuritky ničili vybavení a stavěli barikády. Barikády tak stavěly obě strany.“ Vyklizený squat skutečně není vhodný na šmejděníčko à la Prostřeno. Vystěhovávání, pasivní a nenásilný odpor klinikářů i aktivita agresivní security služby přece jen zanechají stopy a dům potom skutečně nevypadá jako připravený na sváteční návštěvu příbuzných.

Jako reakce na fotky a videa „bordelu“ ve squatu zveřejnil náš fotograf Petr Zewlakk Vrabec na Facebooku několik fotek, které ukazují, jak vypadala Klinika při běžném provozu (několik jich uveřejňujeme v tomto textu). Jak je patrné, ani redaktor Primy by si tu nemusel „dávat pozor, kam šlápne“.

Autor je redaktor Alarmu.

 

 

Čtěte dále