„Vykořisťování“ – tak nazvali čínští organizátoři spolupráci s Afrikou

Šlo na oslavách čínsko-afrického přátelství o chybu v překladu?

9. ledna se v jednom z pekingských hotelů konal Večer čínsko-afrického přátelství 2019 (China-Africa Friendly Night 2019), kterého se účastnilo na sto vyslanců firem z šedesáti zemí celého světa a přítomny byly i desítky čínských společností. Na obrazovce, která mimo jiné během ceremoniálu celý program podbarvovala, jsou v jednu chvíli vidět čtyři slova, vysázená fontem Times New Roman: Inovace, Efektivita, Přesah – a Vykořisťování. Organizátoři totiž do angličtiny nevhodně přeložili čínské slovo 开拓 (kaj tuo). Správně měl anglický překlad znít „development“.

Nikomu v sále to ale zřejmě nevadilo. Zájem se strhl až po měsíci od konání večírku. Novinářka Effy Zhang totiž zveřejnila fotku s inkriminovaným nápisem na Twitteru a mimo jiné napsala, že organizátoři „mohli o překlad aspoň požádat někoho, kdo umí anglicky”. V diskuzích na Twitteru však také zaznělo, že možná nejde o chybičku v překladu, ale spíše o pravdivé pojmenování skutečné povahy čínsko-afrických vztahů.

Číně je za svou investiční a obchodní politiku na africkém území často kritizována. Je tomu devět let, co přeskočila Spojené státy a stala se největším obchodním partnerem Afriky. Podle některých komentátorů Čínská lidová republika na africkém kontinentu uplatňuje jistou formu neokolonialismu. Čínský prezident Si Ťin-pching do Afriky i nadále investuje v rámci plánu „Jeden pás, jedna cesta“, který představil roku 2013.

Čína například momentálně plánuje investovat deset miliard dolarů do rozvoje města Bagamoyo v Tanzanii. Chce zde vybudovat a zřídit další speciální ekonomickou zónu, podobnou té v Šenenu. Toto město na břehu Indického oceánu, které dříve sloužilo jako překladiště otroků, se pod taktovkou státem vlastněné firmy China Merchants Holdings International má stát „největším přístavem Afriky“.

 

Čtěte dále

Ochrana soukromí | Vaše údaje jsou u nás v bezpečí! OK Zajímají mě cookies