Údajná Síť revolučních buněk u soudu

V Mostě začalo hlavní líčení s lidmi, kteří mají být podle policie součástí Sítě revolučních buněk.

U Okresního soudu v Mostě začalo v pondělí hlavní líčení s pěticí mužů obžalovaných ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Hlavní obžalovaný Lukáš Borl je souzený pro pět různých trestných činů. Podle obžaloby měl zapálit dvě auta, zaútočit na prodejnu se zabezpečovací technikou a také psát a zveřejňovat komuniké údajné Sítě revolučních buněk a tím „prezentovat ideologii, která hlásá vymezenou zášť k určité skupině osob a vyjadřovat zášť a nenávist vůči demokratickému právnímu státu v úmyslu působit destruktivně na stávající politicko-ekonomický systém“. Další Borlova provinění spočívají v používání pozměněného dokladu a ve sprejování na zeď vazební věznice Ruzyně, kam nastříkal nápisy „Touhu po svobodě represe nezastaví“ a „Smrt státu“.

Další obžalovaní Petr Sova, Martin Ignačák a Lukáš Novák jsou obžalováni, že zveřejňovali komuniké Sítě revolučních buněk nebo přechovávali a chtěli šířit publikace propagující povstalecký anarchismus. Tím se také měli dopustit zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Soudní řízení navazuje na takzvanou kauzu Fénix, ve které byla skupina anarchistů souzena za přípravu teroristického útoku na vlak a nepřekažení tomuto trestného činu a nakonec byli všichni pravomocně osvobozeni. Kauzy jsou spojeny personálně – dva z obžalovaných z první kauzy, Petr Sova a Martin Ignačák, jsou obžalováni i v kauze druhé. Zároveň se celá údajná příprava útoku na vlak odehrávala ve spolupráci se dvěma policejními agenty, kteří u prvního hlavního líčení tvrdili, že byli nasazeni mezi anarchisty proto, aby zjistili, kdo zapaluje policejní auta, a to přestože byli nasazeni ještě dřív, než vzplálo první auto.

Zapalování policejních aut začalo v lednu 2014 a anarchistické weby začaly zveřejňovat komuniké, která někdo rozesílal na jejich maily. Později začaly vycházet také přímo na stránkách Sítě revolučních buněk. Informovaly o útocích na policejní auta, auta majitele Řízkárny, mýtné brány a další objekty. Deklarovaných útoků Sítě revolučních buněk bylo šestnáct, Lukáš Borl je obžalovaný ze tří z nich.

„Bál jsem se, že budu obviněný jako ostatní“

Státní zástupce Václav Richter přečetl obžalobu. Pak byly zahájeny výslechy obžalovaných. Lukáš Borl se přiznal k tomu, že nasprejoval oba nápisy a uvedl, že způsobenou škodu věznici už uhradil. Věznice souhlasí s takzvaným narovnáním. Dále se doznal k tomu, že se prokazoval pozměněným dokladem totožnosti. Své jednání vysvětloval tím, že byl v dubnu 2015 zadržen v rámci operace Fénix a po několika hodinách propuštěn. Poté se dozvěděl, že Martin Ignačák a Petr Sova byli zadrženi a příslušný soud na ně uvalil vazbu, začal podle svých slov cítit velké napětí. Když později policie zadržela a soud dal do vazby Igora Ševcova za to, že údajně házel zápalné láhve na dům Martina Stropnického, začal být Borl ještě nervoznější, neboť podle svých slov považoval za vyloučené, že by se dotyční oněch trestných činů dopustili. „Bál jsem se, že budu také obviněný z něčeho, co jsem neudělal,“ vysvětlil soudu.

Dále Borl uvedl, že proti němu nejsou žádné přímé důkazy. Skutečnost, že zapaloval auta, policie dovozuje z takzvaných pachových stop, které jsou však velmi chybové. Dalšími důkazy jsou znalecký posudek Václavy Musilové, podle kterého psal komuniké Sítě revolučních právě Borl. Posledním důkazem pak jsou IP adresy z anonymizační sítě TOR. Lukáš Borl podle svých slov opakovaně žádal, aby byl vypracován odborný posudek na to, jak funguje taková anonymizační síť, neboť se zde přidělují opakovaně totožné IP adresy.

Obžalovaní Lukáš Novák a Martin Ignačák uplatnili své právo nevypovídat. Poslední, kdo před soudem mluvil, byl Petr Sova, který měl podle obžaloby zveřejňovat komuniké na webu Voice of anarchopacifism. Sova upozornil soud na to, že komuniké vycházela na webu jejich organizace i v době, kdy byl ve vazbě a tudíž je zřejmé, že nemohl být jediný, kdo měl k webu přístup. Soudkyně Dagmar Šebková přerušila hlavní líčení, které bude pokračovat ve středu.

 

 

Čtěte dále