Fotoreportáž: Nic než fiasko. Brno zůstává pro „národní aktivismus“ zakleté

Už po desáté se podařilo v Brně na prvního máje přečíslit bojovníky za čistou rasu.

Foto Petr Zewlak Vrabec

„Kde jsou?“ „Támhle?“ „Jo?“ „Kde?“ „U tý dodávky.“ „To je celý?“ „Jo.“ „Víc jich není?“ „Ne.“ Na brněnské prvomájové antifašistické demonstraci chvílemi jako by chyběl důvod pro tento typ shromáždění: fašisti. Na Zelném trhu, kde se sešli ultrapravičáci pod hlavičkou nově založené Národní a sociální fronty, bylo od začátku jejich akce obtížné vůbec je na náměstí najít. Zůstali ztraceni mezi davy odpůrců, kteří na ně křičeli, že v Brně o ně nikdo nestojí. Asi dvě stě nebo tři sta odpůrců neonacistů přitom představovalo jen malou část těch, kteří v Brně demonstrovali proti fašismu a jejichž většina byla tou dobou na Dominikánském náměstí. Fašistickou partičku násobně přečíslili už jen zvědavci, kteří se ze sousední antifašistické demonstrace přišli na tu jejich podívat.

Mezi hesly vyniklo zvláště jedno: „Brno, vždycky – antifašistický!“

Když se neonacistům na Zelném trhu podařilo konečně poskládat do plánovaného trojstupu, u čehož schytávali kromě nadávek občas i plechovkou nebo petlahví do hlavy, ukázalo se, že se jich sešlo asi šedesát. Nastoupení v trojstupu pak čekali půl hodiny, až policie udělá místo, kudy by mohli z náměstí vyjít. Nakonec jich v průvodu šlo necelých sto, když se ještě pár roztroušených jednotlivců, do té doby smíchaných s davem odpůrců, přidalo k pochodu.

Policie musela udělat kus práce, aby průvod neonacistů vůbec umožnila. Úspěšně se jí podařilo zablokovat na různých místech (na Husově a na Mendlově náměstí) většinu odpůrců fašistické demonstrace, a neonacisti tak relativně v klidu došli aspoň k improvizovanému cíli jejich pochodu. Na náhradní destinaci na Nových sadech ale stejně přišlo víc odpůrců bílé Evropy než příznivců. Neonacistický pochod nemohl dál pokračovat po plánované trase, protože ulice Hybešova byla blokována minimálně pěti sty antifašisty, a tak průvod vzal zavděk Novými sady. Nové uskupení na české krajně pravicové scéně, které se snaží zaplnit prostor napravo od Okamurovy SPD, na vavříny rozhodně nedosáhlo.

Přestože však většina antifašistických demonstrantů byla tou dobou jinde, nepodařilo se ani na Nových sadech mluvčím Národní a sociální fronty přečíst své projevy tak, aby byly slyšet. Pískot a hesla protistrany přehlušily jejich megafon. K antifašistům se v tu chvíli navíc přidalo několik desítek místních Romů, kteří v dobré náladě vykřikovali antirasistická hesla a neonacistům nezbylo než unaveně poslouchat. Stejně marně dopadl pokus národovců o závěrečný pochod se zapálenými pochodněmi, který prakticky okamžitě zakázal zástupce radnice Brna-střed. Viditelně zklamaní bojovníci za bílou rasu uhasili pochodně a za skandování antifašistů se vydali směrem k nádraží. Asi patnáct minut po nich pustila policie blokádníky z Hybešovy, kteří se v karnevalové atmosféře rovněž vydali směrem k nádraží. Mezi hesly vyniklo zvláště jedno: „Brno, vždycky – antifašistický!“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále