Antikapitalistický a klimatický blok na Letné jsou snahou o obnovu levicové politiky

Účast antikapitalistů a klimaaktivistů na demonstraci proti Andreji Babišovi pomáhá šířit levicová témata ve společnosti.

Poslední letenská demonstrace v Praze se lišila od předchozích protestů i tím, že se na ní poprvé objevily politické bloky antikapitalistů a klimaaktivistů. Ne že by se na dřívějších akcích tu a tam neobjevovaly, ale v neděli to bylo poprvé s jasným cílem vnést tato témata do protestů proti Andreji Babišovi.

Vyvlastnit Agrofert

Jakub Ort ve svém článku velice správně popsal důvody, proč by se měla levice demonstrací účastnit. A nikdo z nás, kteří jsme byli v antikapitalistickém bloku, tam opravdu nešel „dělat křoví Kalouskovi“ ani si nemyslel, že „po Babišovi“ bude automaticky lépe. Politika je z podstaty dynamická disciplína, kde se nálady, preference, podpora a zapojení lidí přelévá a kde jde o to, jaká hesla a jaké vysvětlení toho či onoho problému zvítězí. Proč by se levice měla vzdávat pokusu, protestovat proti Babišovi zleva, když jsou pro to dobré důvody?

Snaha vnášet levicová, a přitom systémová témata do protestů, které jsou ve svém obsahu spíše plytké a nepřinášejí žádná politická řešení, se rozhodně nedá považovat za „chvostismus“.

Pokud tedy odhlédneme od pohodlného a také trochu sektářského postoje některých levičáků, kteří chápou protesty jen jako „liberální divadlo“, musíme se zeptat, co má levice na těchto demonstracích hlásat. Jakub Ort nás podezřívá z dětinského trollingu a žádá, abychom raději přišli se systémovými změnami. Samozřejmě, kdybychom šli na Letnou jen s rudými vlajkami, byl by to trolling. Banner „Vyvlastnit Agrofert“ je ale heslo, které otevírá debatu o systémových změnách. Například: znamená ono vyvlastnění, že by Agrofert měl být zestátněn, anebo, jak bychom si přáli my, v Socialistické solidaritě, že by byl převeden pod správu svých zaměstnanců? Je problémem jen Andrej Babiš (proti kterému prý vedeme personalizovanou třídní nenávist), anebo je to systém, ve kterém soukromé vlastnictví výrobních prostředků umožňuje koncentraci moci, jež narušuje demokracii?

Přesně o těchto otázkách a debatách byla naše intervence na Letné, kde jsme rozdali k tisícovce letáků. Osloví někoho? Vyvolá to debatu? Kromě příjemného prostředí levicových internetových deníků se musí tyto otázky dostat i jinam. V případě Hospodářských novin se to podařilo a ony výše citované „systémové otázky“ ocitoval server iHned.cz v celém rozsahu, včetně závěru o demokratizaci vlastnictví.

Smysluplná síla

Stejné to bylo s klimatickým blokem, který rovněž přinášel úhel pohledu, který zaznívá na demonstracích jen skromně a jakoby mimochodem, protože Babiš „vysává českou krajinu“. Svou povahou jsou oba dva bloky propojeny: budoucí udržitelná společnost musí být jednoznačně antikapitalistická, neboť individualistická honba za ziskem nás dovedla až na pokraj klimatické katastrofy. A těžko si představit sociálně spravedlivou společnost, která zároveň nezajistí udržitelnost planetárního prostředí.

Snaha vnášet levicová, a přitom systémová témata do protestů, které jsou ve svém obsahu spíše plytké a nepřinášejí žádná politická řešení, se rozhodně nedá považovat za „chvostismus“, tedy za politiku přizpůsobování se „normálním názorům“. Naopak, je to snaha prosadit se ve veřejném prostoru a formulovat svoji pozici a své argumenty, aby mohla vzniknout politická alternativa, které nejenže bude aktivní jako sociální hnutí, ale podaří se jí také uspět ve volbách. Spojením obou těchto rovin, může vzniknout smysluplná síla, která nám dá naději na lepší svět.

Autor je člen Socialistické solidarity.

 

Čtěte dále