Fotoreportáž: Přes tisíc lidí stávkovalo v Praze za klima

Miliony lidí po celém světě protestovaly za klima. Tisíc lidí pochodovalo také Prahou, stovky v dalších českých městech.

Foto Petr Zewlakk Vrabec

Když se letos v březnu sešla v Praze první česká stávka za klima, zúčastnilo se jí několik tisíc lidí. Tohoto čísla už další akce české pobočky Fridays for Future nikdy nedosáhly. V globálním měřítku se jedná o největší protesty současnosti. Místním Fridays for Future se sice nedaří dostat do ulic tolik lidí jako třeba Milionu chvilek pro demokracii, přesto mají jejich akce stále dost energie.

Nejvýraznějším skandovaným „heslem“ páteční akce byl neartikulovaný radostný hukot, který se stal rozpoznávacím znamením středoškolských protestů. Něco podobného na jiných demonstracích v Česku neuslyšíte.

Na Staroměstském náměstí bylo kolem desáté dopoledne, kdy začaly projevy řečníků, přes pět set lidí, včetně asi sedmi příznivců strany Svobodných, kteří přišli hájit práva fosilních paliv na své spálení. Postupně se ale prostor zaplňoval a nakonec se na místě sešlo přes tisíc lidí. Témata projevů byla globální i lokální. V českém kontextu řečníci několikrát zmínili prolomení limitů pro důl Bílina a výjimky pro uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady. Na pódiu se střídali aktivisté, akademici a samotní středoškoláci, kteří celou akci svolali a organizovali. Kromě konkrétních problémů zmiňovali řečníci i zlepšující se atmosféru ve společnosti, která je prý nyní více nakloněná přijetí potřebných opatření. Společenskou atmosféru pak stavěli do protikladu s nečinností politiků, kteří většinově stále jednají podle starých schémat, jako by se nic nedělo.

Přestože výběr řečníků na Staroměstském náměstí tomu nemusel odpovídat, během pochodu městem se ukázalo, že akce skutečně patří středoškolákům, kteří udávali tempo. Nejvýraznějším skandovaným „heslem“ páteční akce tak byl neartikulovaný radostný hukot, který se stal rozpoznávacím znamením středoškolských protestů. Něco podobného na jiných demonstracích v Česku neuslyšíte.

Kromě zvědavých turistů, kteří vytahovali mobily a dav si rovnou natáčeli, sklízel klimatický protest většinou sympatie. Lidi v tramvajích i kolemjdoucí často zdravili palcem nahoru nebo demonstrantům mávali. Těžko říct, co si mysleli lidi v autech a kravaťáci v kancelářích, kteří pochod sledovali zachmuřeněji.

Stávka za klima neproběhla jen v Praze. Středoškoláci stávkovali v desítkách dalších českých měst. Celosvětově protestovaly za klima miliony lidí. Demonstrace byly v New Yorku, Londýně, Bruselu, Johannesburgu, Hongkongu, Ankaře, Sydney, v Bratislavě (kde přišlo demonstrovat kolem pěti tisíc lidí) a v dalších stovkách, možná i tisícovkách měst po celém světě. Nejmladší generace stvořila skutečně globální hnutí, které existuje na všech kontinentech a dokáže koordinovat svoje akce za záchranu planetárního klimatu.

Čtěte dále