Breaking good: hrdinové seriálu Perníkový táta se vracejí

Televizní film El Camino vypráví, co se stalo po konci slavného seriálu s Jesse Pinkmanem.

Na začátku televizního filmu El Camino se Jesse Pinkman, někdejší parťák drogového magnáta Waltera Whitea, baví s „čističem“ Mikem o svých plánech poté, co se zhroutilo jejich pervitinové impérium. „Chtěl bych ještě napravit nějaký věci,“ říká. Mike ale zakroutí hlavou a odvětí: „Tak to promiň. To je jediná věc, která už pak nikdy nejde.“ Jessemu Pinkmanovi tak zbývá jediná možnost – zmizet na druhou stranu Států a zachránit si holý život. A pokusit se začít od nuly s novou identitou. Na cestu na Aljašku mu ale chybějí peníze.

Když před šesti lety skončil seriál Perníkový táta (Breaking Bad), divákům se městečko Albuquerque v Novém Mexiku – jeviště nepravděpodobné proměny středoškolského učitele chemie v drogového magnáta – neopouštělo úplně snadno. Děj série, která je dodnes považovaná za jeden z nejlepších seriálů všech dob, se tehdy uzavřel: hlavní hrdina Walter White zemřel, ale ještě předtím stihl zabezpečit svoji rodinu a vysvobodit Jesseho Pinkmana ze zajetí konkurenčního drogového kartelu. Co se dělo s mladíkem dál, teď ukazuje televizní film, v němž se scenárista a režisér Vince Gilligan ještě jednou vrací ke svému majstrštyku, jenž se vysílal v letech 2008 až 2013.

Volejte Saulovi!

Gilligan ovšem Albuquerque nikdy zcela neopustil – rok a půl po konci Perníkového táty měla premiéru první série spin-offu Volejte Saulovi (Better Call Saul), v němž sledujeme příběh Whiteova právníka Saula Goodmana a bývalého policisty Mikea Ehrmantrauta, z doby před tím, než Walter White a Jesse Pinkman začali vařit svůj prvotřídní meth. Zavolejte Saulovi má už čtyři série, je o něco surreálnější, zamotanější a psychologičtější než Perníkový táta, ale také sbírá televizní ceny. O sequelu Perníkového táty se sice chvíli spekulovalo, ale Gilligan to popíral. Snímek El Camino zvládl natočit zcela v utajení – zprávy o tom, že se film chystá, prosákly vlastně až na konci léta.

Pro diváka, který původní seriál nezná, je El Camino spíše ztráta času.

Skutečnost, že se produkce ujal Netflix a snímek měl premiéru v jeho streamovací službě, nicméně svědčí o tom, že o film slibovaný v názvu (El Camino: A Breaking Bad Movie) tak úplně nepůjde. Místo toho sledujeme spíše jakýsi televizní epilog, závěrečný dvojdíl seriálu, který se vrátil, aby divákům splatil dluh a prozradil jim, jak dopadl Jesse po smrti Waltra Whitea. Gilligan tak dostal šanci vrátit před kameru některé oblíbené postavy – v jedné vzpomínkové scéně ožívá i sám Walter White. A v neposlední řadě je to šance pro herce Aarona Paula, který po skončení seriálu marně hledá roli, která by se byť jen přiblížila jeho Pinkmanovi. V El Camino se Paul ke své postavě stíhané minulostí vrací s velkou suverenitou a právě jeho herecký výkon aktuální snímek přibližuje alespoň k průměru epizod Perníkového táty.

Nejdřív zbohatnout, pak už jen přežít

El Camino je jméno stylového auta ze sedmdesátých let, se kterým na začátku filmu Jesse dorazí ke svému domu. Znamená to ale také španělsky „cesta“, a titul tak odkazuje i k hrdinově cestě ze světa drogového byznysu a za novým životem na Aljašce. Ještě předtím ale musí Jesse sehnat peníze, které musí zaplatit za své zmizení. Není to tak jednoduché, jak se to původně zdálo, a ačkoliv Jesse už nechce zabíjet žádné další lidi, okolí mu nedá na vybranou. Přímočarou akci přitom střídají flashbacky z doby, kdy byl hrdina vězněn neonacistickou organizací. Jeho věznitel Todd Alquist (v podání skvělého Jesseho Plemonse) jako bezskrupulózní zabiják s dětskou tváří a zdánlivě naivním vystupováním, je dalším důvodem, proč se na film podívat.

Zatímco Walter White se během pěti řad seriálu přerodil z uťápnutého učitele chemie v drogového magnáta Heisenberga, Jesse vlastně do světa gangsterů nikdy úplně nezapadal. Tížilo ho svědomí, bojoval se strachem a světácké sebevědomí často jen hrál. Jeho zrychlený sípavý dech se stal důležitým motivem dramatických momentů seriálu, v němž se nepravděpodobný příběh vzestupu dvou lúzrů ve světě velkého drogového byznysu stával paranoidním dramatem o dvojici, která si možná ukousla příliš velké sousto. „Máš vážně štěstí, víš to? Nemusel jsi čekat celý život na to, abys udělal něco úžasného,“ říká Jessemu ve flashbacku Walter White. Ten ale nikdy nechtěl dělat nic úžasného. Měl v plánu prostě jen zbohatnout a později už jen přežít. Ať už prodával drogy na ulici nebo byl důležitou součástkou velkého byznysu, Jesse ze sebe nikdy nesetřásl vyděšený pohled mladíka, který se dostal do míst, kde nikdy nechtěl být. Ve snímku El Camino se ale konečně dočká dospělosti – teplákovou soupravu vymění za stylovou koženou bundu a jeho úlevné „bitch“ zde zazní snad jen jedenkrát. Místo aby se dál ubíral cestou zločinu („breaking bad“), se nyní Jesse snaží polepšit („breaking good“).

Jesse říká své přítelkyni Jane: „Přemýšlel jsem o tom, co jsi mi říkala o vesmíru. Jít vždycky tam, kam tě vesmír zavede. To je hrozně cool filosofie.“ Jane mu ale oponuje: „Je to strašná filosofie. Celou dobu jsem šla tam, kam mě vesmír zavál. Mnohem lepší je dělat svoje vlastní rozhodnutí.“ Jesse si v závěru vezme z jejich slov poučení a napne všechny síly k tomu, aby se odstřihl od svého starého já, s nímž neustále někdo manipuloval.

Inessential

Vince Gilligan se v El Camino vrací k dynamické akci – jsou zde přestřelky, skrývání, napínavé chvíle, kdy máte pocit, že zloduch může vyskočit zpoza každého rohu. To všechno mu pořád jde na výbornou, ale dvouhodinová stopáž je na dodatek k seriálu možná trochu moc. Pro diváka, který původní seriál nezná, je tak El Camino spíše ztráta času. Pro ty, kteří ho sledovali při prvním uvedení, je zase šest let od posledního dílu dost dlouhá doba na to, aby se ztratili v ději. Určitě doporučuji pustit si znovu závěrečný díl šesté série a až pak El Camino.

Stejně jako třeba film Ohni se mnou pojď, tedy prequel k Twin Peaks, se pro El Camino hodí anglické slůvko „inessential“. Fanoušci si určitě užijí Jesseho šťastný konec a připomenou si některé postavy, o moc víc jim ale snímek nedá. Třeba ale Jesse na Aljašce uplatní své chemické znalosti, a až Gilligan dokončí Volejte Saulovi, zase se k němu vrátí.

Autor je publicista.

 

Čtěte dále