Ostrava a Brno demonstrovaly za Rojavu

Demonstrující na podporu kurdské Rojavy v Brně a Ostravě se připojili k podobným akcím v dalších českých městech i na Slovensku.

Ve středu večer se sešli demonstranti na podporu kurdské Rojavy nejen v hlavním městě, ale také v Brně a Ostravě. V Brně na Dominikánském náměstí přišlo vyjádřit solidaritu s obyvateli severní Sýrie kolem 400 lidí. Drželi transparenty s nápisy a také syrskými vlajkami. Řečníci podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka a požadovali i prošetření možných válečných zločinů, kterého se mohou dopouštět turecké jednotky na území Rojavy. Po skončení pokojného protestu se zhruba padesát účastníků přesunulo do komunitního centra Sibiř, kde zhlédli film Rojava: skrytá syrská revoluce.

Ostravskou akci uspořádal kolektiv Food Not Bombs Ostrava a zúčastnilo se ho na sto padesát lidí. Od obchodního domu se průvod vydal na necelé dva kilometry dlouhý pochod centrem města k budově Nové radnice. Zaznívala hesla „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď, za Rojavu a svobodný svět“ i „České zbraně, kurdská krev“.

Podle jednoho z přítomných organizátorů znamená přesažení hranice stovky účastníků v ostravském kontextu velký úspěch. „Domníváme se, že toto téma spojuje lidi napříč politickým spektrem a také proto se tu dnes objevily tváře, které nám z jiných akcí nejsou povědomé,“ dodala další účastnice. Na událost přijeli i lidé z blízkých měst, například z Frýdku-Místku nebo Valašského Meziříčí. Na Prokešově náměstí u Nové radnice zazněl krátký projev – vzkaz od českého dobrovolníka v Rojavě. „Solidarita není o společných prohlášeních, ale o společné účasti. Lidé tady jsou odhodláni bojovat až do konce, je to pro ně boj o vlastní existenci. Ukažme, že jsme v tom s nimi a neodvrátíme zrak jen proto, že o tom média a politici v jednu chvíli přestanou mluvit. V tuto chvíli není prostor pro ústupky,“ zaznělo z úst Michala Fellera, předsedy ostravské buňky Hnutí Duha, který prohlášení četl. Na projev navázala minuta ticha za oběti turecké agrese. Po této pietě zazněla z reproduktorů jásavá kurdská hudba a rozdával se čaj a káva až do půl osmé, kdy se shromáždění pokojně rozešlo.

Čtěte dále