„Muži jsou všude!“ Nositelka Nobelovy ceny zakládá čistě ženské nakladatelství

Běloruská novinářka a spisovatelka Svetlana Alexijevič chce založit nakladatelství, které bude vydávat výhradně autorky. Ty jsou podle ní v současné době znevýhodněné.

Novinářka a spisovatelka Svetlana Alexijevič uvedla v článku pro list Naša Niva, že hodlá založit nové nakladatelství zaměřené čistě na ženy.

Alexijevič začínala jako novinářka a známou na tomto poli se stala především díky rozhovorům s přeživšími černobylské havárie či navrátilci z afgánského válečného dobrodružství tehdejší sovětské armády. Zahraniční čtenáři ji potom objevili jako autorku, která na pozadí velkých sovětských tragédií dokáže zprostředkovat citlivý vhled do ruské či běloruské společnosti. V Česku byla velmi dobře přijata jak její prvotina Válka nemá ženskou tvář, tak její další romány, mimo jiné Motlitba za Černobyl a Zinkoví chlapci. V roce 2015 dostala Alexijevič jako první člověk běloruské národnosti Nobelovu cenu za literaturu.

Novým nakladatelstvím chce Alexijevič měnit nepřirozený poměr mezi knihami publikovanými mužskými a ženskými autory. „Muži jsou všude a publikuje se jen velmi málo děl napsaných ženami,“ napsala v článku pro Naša Niva.

Spisovatelka přišla s myšlenkou na nakladatelství už před půl rokem, v tuto chvíli už je podle ní ve fázi rozbíhajícího se projektu. Alexijevič podle svých slov doufá, že to „ovlivní důvěru spisovatelek v možnost publikování a jejich touhu napsat knihu“. Nakladatelství podle ní začne fungovat během několika měsíců. Mezi prvními tituly budou zveřejněna díla běloruských autorek Evy Veznavec a Taťany Skorkiny.

Podporovat ženy v rámci občanské společnosti chce i nobelistka za rok 2018, polská spisovatelka Olga Tokarczuk. Ta ve Vratislavi spolupracuje na založení nadace, která bude usilovat o rovné zacházení se všemi pohlavími. Nadaci věnuje přes dva miliony korun.

 

Čtěte dále