Další mexický environmentální aktivista nalezen mrtvý. Chránil motýlí rezervace ve státě Michoácan

Aktivista Homero Gómez González je posledním z řady zesnulých aktivistů v regionu. V Mexiku jich za poslední tři roky zahynulo více než třicet.

Od 13. ledna pohřešovaný mexický environmentální aktivista, který v mexickém státě Michoácan chránil zimoviště monarchů stěhovavých, byl na konci ledna nalezen mrtvý. Bývalý dřevorubec Homero Gómez González v posledních letech stál v čele správní rady motýlí rezervace El Rosario ve městě Ocampo. Organizoval pochody, demonstrace a hlídky proti ilegálním těžařům dřeva a snažil se přesvědčit vládu, aby zvýšila platy místním zemědělcům věnujícím se ochraně lesů. Jeho tělo bylo objeveno ve středu ve vodní nádrži poblíž vesnice El Soldado, kde se 13. ledna účastnil jednoho setkání. Zprvu nebylo jisté, zda šlo o vraždu, nebo nehodu, ve čtvrtek v noci ale pitva potvrdila zranění hlavy. Vyšetřování tak dále pokračuje, což naznačuje, že o nehodu jít nemuselo.

Podle environmentalistů a rodinných příslušníků Gómeze stojí za smrtí právě jeho aktivismus.

Podle environmentalistů a rodinných příslušníků Gómeze stojí za smrtí právě jeho aktivismus. „Děje se něco divného. Odstraňují všechny, kteří se snaží dělat něco dobrého pro společnost,“ řekl bratr zesnulého Amado Gómez. Přestože prezident Andrés Manuel López Obrador slíbil, že zabrání útokům na lidskoprávní a environmentální aktivisty, počet mrtvých stále stoupá. Podle organizace Global Witness bylo v Mexiku v roce 2017 zabito patnáct aktivistů, dalších čtrnáct v roce 2018. Amnesty International napočítala v prvních devíti měsících roku 2019 dvanáct mrtvých.

Gómez se narodil do dřevorubecké rodiny ve městě Ocampo v západní části mexického státu Michoacán, kde monarchové stěhovaví přezimují uprostřed hustých jedlových a borovicových lesů. Každý rok se miliony motýlů vydávají na cestu dlouhou tisíce kilometrů ze Spojených států a Kanady do teplejších biomů středního Mexika. Jenže lesy jsou ohroženy klimatickou změnou a nárůstem ilegální těžby dřeva. Gómez se prý údajně obával, že zastavení těžby dřeva přivede oblast do chudoby. Přesto o konec těžby usiloval s tím, že její finanční přínos nahradí regionu turismus.

Jeho smrt vyvolala obavy o budoucnost místních lesů. Málokdo má prý v oblasti takové vzdělání, charisma a odhodlání za lesy bojovat. „Podívejte se na tento zázrak přírody. Motýli jsou milovníky slunce, jsou dušemi mrtvých,“ připomíná Gómez obklopený stovkami monarchů v jednom z posledních videí domorodé legendy. „Jeho smrt není ztráta jen pro jeho rodinu, ale pro celý svět, pro monarchy stěhovavé i pro lesy,“ dodává aktivistův bratr.

AKTUALIZACE: Od momentu zveřejnění bylo ve městě Ocampo nalezeno tělo dalšího aktivisty: Raula Hernandeze. I jeho tělo jevilo stopy násilí. Více si můžete přečíst v nové zprávě na našem webu. 

 

Čtěte dále