Stanislav Křeček se zbavuje lidí, kteří jsou v úřadu od dob Motejla a Varvařovského

Nastupující veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se rozhodl k výrazným personálním změnám. Zbavuje se lidí, kteří v úřadu pracují už od dob Otakara Motejla.

Kancelář veřejného ochránce práv (KVOP) zasáhly personální změny. Ze svých postů odcházejí vedoucí sekretariátu VOP a ZVOP David Slováček a místo po sedmi letech opouští i ředitelka právní sekce Petra Zdražilová. Oba patří k lidem, kteří pracují pro veřejného ochránce práv už od dob prvního ombudsmana Otakara Motejla. Zdražilová, která se šéfkou právníků stala po deseti letech práce pro ombudsmana během mandátu Pavla Varvařovského, oznámila na svém facebookovém profilu, že se po pečlivém zvážení všech možností rozhodla rezignovat. „Věřím, že tímto krokem zklidním atmosféru uvnitř Kanceláře, skončí personální změny a budeme se moci v klidu věnovat své práci,“ dodala a vyzvala své přátele, aby úřadu zachovali přízeň. Slováček byl podle informací Alarmu ze své funkce odvolán.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková vnímá personální změny jako výrazné. „Poté, co jsem se o nich dozvěděla, řekla jsem panu Křečkovi, že s nimi nesouhlasím, víc dělat nemohu. Petře Zdražilové jsem nabídla místo u sebe. Bude mi dělat asistentku,“ uvedla Šimůnková pro Alarm.

Stanislav Křeček přitom v médiích opakovaně avizoval, že chce navázat na tradici svých předchůdců Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Na dotaz Alarmu, proč se rozhodl zbavit lidí, kteří by tuto tradici měli zajišťovat, nechtěl nový ombudsman odpovídat. „Proč bych se s vámi měl vůbec bavit?“ řekl Křeček, který je přesvědčený, že proti němu média vedou kampaň. „Ptáte se takto ministrů, když se rozhodnou k personálním změnám?“ odpověděl s tím, že o důvodech nechce mluvit. „Ta kampaň, která se okolo toho odvolávání organizuje, svědčí o tom, že to odvolání bylo opravněné,“ dodal Křeček s tím, že na tom přeci není nic neobvyklého. „Nevím, proč se u nás okolo toho dělá takovéto dusno, jenom to přispívá k nedobré náladě,“ uzavřel ombudsman.

 

Čtěte dále