Lidé kvůli epidemii přišli o práci a nemají na nájem, upozorňuje kampaň v českých městech

V prázdných ulicích českých měst se objevují transparenty vyzývající k neplacení nájmu a solidaritě s těmi, kteří kvůli epidemii na nájem nemají.

„Nemáš příjem? Neplať nájem.“ Tato a podobná hesla se od včerejška objevují na transparentech s hashtagem Korona bez nájmu. Přihlásila se k nim stejnojmenná iniciativa, která na svém facebookovém profilu zveřejnila text, ve kterém upozorňuje na finanční těžkosti, do kterých se teď kvůli epidemii koronaviru dostává nezanedbatelná část společnosti. Média se teď denně věnují situaci živnostníků – i těch fungujících v tzv. švarcsystému, kteří by měli být zaměstnanci. „Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří drobní podnikatelé a lidé pracující na dočasné smlouvy, dohody nebo přes agentury práce. Na těchto méně stabilních pozicích často pracují lidé s nižšími příjmy,“ uvádí ve své výzvě vládě Centrum pro společenské otázky SPOT, které společně s dalšími organizacemi, například Platformou pro sociální bydlení, Člověkem v tísni nebo IQ Roma servisem, upozorňuje vládu, že ve stínu schvalovaných opatření pro živnostníky nebo podnikatele zůstávají ti nejzranitelnější.

Nemáš příjem? Neplať nájem.

Iniciativa Korona bez nájmu připomíná také všechny ty, kteří jsou u nás ohroženi exekucemi. Zmiňuje rovněž zátěž, kterou pociťují všechna pečující povolání a osoby, které se starají o své blízké. Jejím požadavkem je dočasné pozastavení nájmů a poplatků za vodu, elektřinu a plyn. „Mluvíme o zavedení nákladového nájemného a zastavení penalizací za neplacení nájmů a hypoték, o pozastavení rozběhlých exekucí. O poskytnutí bezpečného ubytování pro lidi bez domova, například v prázdných hotelech nebo bytech běžně využívaných službou Airbnb – tak jako se tomu děje například ve Velké Británii,“ píše iniciativa na svém profilu a dodává, že v momentální situaci je ještě zřejmější, že bydlení nemá být určeno k investicím. Podle prohlášení iniciativy totiž patří k lidským právům. Pražská radnice začala už před vydáním prohlášení lidi bez domova ubytovávat ve stanovém městečku a v prázdných hotelech.

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále