Brazílie chce zneužít pandemii k další devastaci přírody

Brazilský ministr životního prostředí požaduje další uvolnění pravidel pro těžbu v Amazonském deštném pralese.

Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles by rád využil zmatku spojeného s koronavirovou krizí a dál by uvolnil opatření na ochranu přírody. Tato informace unikla na veřejnost díky videu ze zasedání vlády, které bylo zveřejněno nařízením brazilského Nejvyššího soudu. „Musíme vyvinout úsilí, dokud se tisk zabývá pouze nákazou covid, a zatlačit na zjednodušení všech pravidel a norem,“ řekl ministr na zasedání.

Bolsonarova vláda jde na ruku těžařům už od nástupu ultrapravicového prezidenta do úřadu v roce 2018.

Video z jednání vlády bylo zveřejněno v rámci vyšetřování prezidenta Bolsonara, který čelí obvinění, že ovlivňoval vyšetřování svého syna. Bývalý Bolsonarův ministr vnitra Sergio Moro dokonce rezignoval poté, co prezident odvolal generálního ředitele federální policie, aniž by to s ním konzultoval. Moro pak vyšetřovatelům dosvědčil, že se jej Bolsonaro snažil ovlivnit právě kvůli svému synovi. Prezident se nicméně hájí, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu.

Prohlášení ministra životního prostředí Sallese každopádně nejsou žádným překvapením a zapadají do způsobu, jakým se kabinet k ochraně přírody stavěl už v minulosti. Bolsonarova vláda jde na ruku těžařům už od nástupu ultrapravicového prezidenta do úřadu v roce 2018. Odlesňování v oblasti Amazonského deštného pralesa probíhá rychleji než v minulosti a neustále se zrychluje – jen v prvních měsících tohoto roku vzrostlo tempo odlesňování o 55 procent oproti stejnému období v minulém roce. Podle uniklé prezentace z roku 2019 se prezident také chystá stavět most přes Amazonku, plánuje vodní elektrárnu či další úsek dálnice BR 163, která by měla vést až k hranicím se Surinamem. V minulosti Bolsonaro vážně zvažoval také odstoupení od pařížské dohody po vzoru USA a Donalda Trumpa. V současnosti však popularita prezidenta Bolsonara klesá. Země příliš nezvládla pandemii koronaviru a nemoc má už před dvacet tisíc obětí. Přitom právě Bolsonaro nedávno riziko podceňoval a označil covid za pouhou chřipku. A neprospělo mu ani podezření z ovlivňování vyšetřování jeho syna.

 

Čtěte dále