V Německu stávkovali sezónní sběrači chřestu. Čelí pandemii i otřesným pracovním podmínkám

Sezónní práce jsou kvůli pandemii koronaviru v ohrožení. A spolu s nimi ti, kteří je nejčastěji vykonávají – východoevropští pracující.

Minulý pátek zastavily stovky pracovníků v Bornheimu poblíž Bonnu práci na polích, kde se pěstuje chřest a jahody. Protestují tak proti nevyplaceným mzdám, nevyhovujícím pracovním podmínkám a nedostatečné ochraně před koronavirem. Sběrači byli najati firmou Spargelhof Ritter, která je od března v insolvenci. V pondělí a úterý protest, podpořený levicovými aktivisty, pokračoval. Pracovníci po insolvenčním správci požadovali nevyplacené mzdy. Jejich snaha byla ale neúspěšná.

Současná pandemie zvýraznila závislost západoevropského zemědělství na levné pracovní síle z východních států Evropské unie.

Na sběr chřestu, který je v západní Evropě považován za delikatesu, je v Německu potřeba 300 tisíc sezónních pracovníků. V posledních letech přicházejí hlavně z rumunského venkova, který se na podobných pobídkách sezónní práce ze západní Evropy stává závislým. V důsledku uzavření hranic kvůli koronavirové pandemii německý agrobyznys tlačil na vládu Angely Merkelové, aby schválila výjimku pro tyto pracovníky. Souhlas daly německá i rumunská vláda, která přiznala, že jinak nemá možnost zajistit příjem pro tyto prekarizované pracovníky. Pro sběrače tak byl na začátku dubna vytvořen letecký most z rumunské Kluže do Německa. Federální ministryně zemědělství Julia Klöckner jako cíl stanovila příchod 80 tisíc pracovníků z Rumunska během dubna a května.

Ochrana před pandemií znamenala pro tyto pracovníky stížené podmínky: mnoholůžkové pokoje a zákaz opuštění pracoviště. Taková opatření mají před koronavirovou nákazou chránit hlavně lokální populaci, ale v komunitách sběračů jen zvyšují riziko. První sběrač rumunské národnosti zemřel na koronavirus už 11. dubna, ovšem nákaza u něho byla potvrzena až po jeho smrti. Rumunsko, které díky brzkým opatřením nebylo pandemií zasaženo vážně, se obává, že návrat sezónních pracovníků může vyrvořit ohnisko další nákazy.

Podobné problémy se sezónními pracovníky zažívají i jiné západoevropské země. Do Spojeného království bylo rovněž vysláno několik letadel se sběrači z Rumunska, potom co přes snahu místních pracovních agentur mnoho místních práci na poli odmítlo. Současná pandemie tak zvýraznila závislost západoevropského zemědělství na levné pracovní síle z východních států Evropské unie.

 

Čtěte dále