Kolaps #7: Markéta Křížová: Také české země byly navázány na otrokářský systém

S historičkou a etnoložkou Markétou Křížovou jsme v novém dílu podcastu Kolaps probírali nedávné protesty ve Spojených státech a jejich souvislost s otrokářstvím, z něhož v minulosti profitovaly i české země.

Při českých debatách o nedávných protestech proti rasismu a policejnímu násilí ve Spojených státech citelně chyběly znalosti o dějinách otroctví a koloniální historii evropských a amerických zemí. Všem těmto otázkám se na nejvyšší akademické úrovni věnuje profesorka Markéta Křížová, která působí na Středisku iberoamerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Má za sebou úctyhodnou odbornou i popularizační činnost – vydala desítky odborných článků a hned několik knih především o dějinách Střední a Jižní Ameriky, ale také o starodávných Incích, aztéckých a mayských civilizacích anebo právě také o dějinách otroctví v Severní Americe a o takzvané transatlantické cestě. Ve speciálním živém natáčení podcastu Kolaps před živým publikem v Divadle Archa jsme si s Markétou Křížovou povídali i o tom, jak byly na otrokářský systém navázány české země a jaké koloniální ambice mělo rodící se Československo.

Všechny díly podcastu Kolaps si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na SpotifyApple PodcastsPlayerFM nebo pomocí RSS feedu našeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v naší dlouhodobé kampani.

 

Čtěte dále