Kolaps #10. Alexander Ač: Megapožáry v Kalifornii jsou důsledkem klimatické krize

Skoro dva měsíce trvají obrovské požáry v americkém státě Kalifornie. Jak je vidí ekolog Alexander Ač? A má podle něj lidstvo ještě šanci na přežití?

Podcast Kolaps v novém dílu přechází od úmrtí Davida Graebera k další tragédii. Už v srpnu se v Kalifornii rozhořely obří požáry, které pohlcují vše ve svém dosahu a bez většího mediálního ohlasu trvají až do dnešních dní. Do studia jsme si proto pozvali environmentálního ekologa Alexandra Ače, působícího v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe), aby nás do situace zasvětil. Jen u požárů v Kalifornii jsme ale nezůstali. Ty jsou totiž pouze dobře viditelným symptomem procesu, kterému dnes říkáme klimatická krize. V jak velkém průšvihu lidstvo momentálně je? Máme vůbec ještě nějakou šanci na přežití? Straší ekologičtí aktivisté a vědci veřejnost moc, anebo naopak málo? Je lepší dopady klimatické krize odvrátit, nebo se na ně máme spíš adaptovat? Tomu se věnuje desátý díl podcastu Kolaps, který pro Alarm připravují Jan Bělíček a Pavel Šplíchal.

Všechny díly podcastu Kolaps si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na Spotify, Apple Podcasts, PlayerFMnebo pomocí RSS feedunašeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v aktuální crowdfundingové kampani.

 

Čtěte dále