Skotsko bude jako první země na světě zadarmo poskytovat menstruační potřeby

Skotský parlament přijal zákon o bezplatném poskytování menstruačních potřeb, který místním orgánům ukládá povinnost zadarmo zpřístupnit ve veřejných budovách tampóny a hygienické vložky.

Skotsko se stalo první zemí na světě, která bude zadarmo poskytovat menstruační potřeby. Zákon o bezplatném poskytování menstruačních potřeb jednomyslně přijal skotský parlament v úterý večer. Ten ukládá povinnost místním orgánům zadarmo zpřístupnit ve veřejných budovách například tampóny a hygienické vložky. Zákon je výsledkem čtyřleté kampaně, jejímž cílem bylo změnit veřejnou debatu o menstruaci.

Finanční zátěž spojená s nákupem menstruačních potřeb kvůli pandemii koronaviru dopadla výrazně na mnoho lidí.

„Zásadním způsobem to promění životy žen a dívek a všech, kdo menstruují,“ řekla deníku The Guardian Monica Lennon, mluvčí ministerstva pro zdraví a sport a vedoucí kampaně, jež se těšila široké podpoře veřejnosti. „Došlo k obrovské změně ve způsobu, jakým je menstruace na veřejnosti diskutována. Před několika lety nebyla otevřená debata v parlamentu myslitelná, nyní je to ale mainstream. Diskuze zahrnovaly i menopauzu, endometriózu a typy menstruačních potřeb a jejich kvalitu.“

Některé kraje Skotska, například Severní Ayrshire, se díky místním iniciativám s takzvanou menstruační chudobou už nějakou dobu vypořádávají. Finanční zátěž spojená s nákupem menstruačních potřeb podle charitativních organizací ale výrazně dopadla kvůli pandemii koronaviru na mnoho lidí. Už před pandemií se s menstruační chudobou, která má zásadní dopad na hygienu a zdraví, měla podle dílčích průzkumů ve Velké Británii potýkat zhruba každá pátá žena.

Roční odhadované náklady budou činit zhruba 8,7 milionů liber. Povinnost poskytovat potřeby budou mít i školy a univerzity. S tímto návrhem přišla už v roce 2017 skotská ministryně Nicola Sturgeon. Skotská vláda tehdy jako první na světě financovala v Aberdeenu projekt, který zadarmo poskytoval menstruační potřeby nízkopříjmovým domácnostem. V průběhu let se z vlastní iniciativy připojily i mnohé podniky jako restaurace a hospody. Podle Lennon se pokrokem ve Skotsku nyní inspirují aktivisté z celého světa.

Čtěte dále