Jiří Krejčík: V Indii protestuje čtvrt miliardy zemědělců. Vláda těží z image demokratického státu

Některá světová média uvádějí, že se do stávky indických zemědělců zapojilo až čtvrt miliardy lidí. Indologa Jiřího Krejčíka jsme se zeptali, proč o protestech nemluvíme.

Už od začátku prosince probíhají v Indii bez většího zájmu českých médií obří protesty zemědělců proti reformám, které v září schválil indický parlament pod vedením Naréndry Módího a Indické lidové strany. Do protestů se od té doby zapojilo neuvěřitelných 250 milionů lidí a nehodlají s nimi přestat, dokud indická vláda reformy nezruší. O co ve zmiňovaných reformách jde? Jak na protesty reaguje indická vláda? A proč o zemědělské stávce na sociálních sítích mluví i Greta Thunberg nebo popstar Rihanna? O tom jsme si v novém Kolapsu povídali s politologem a indologem Jiřím Krejčíkem ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

Na začátku února se Rihanna na sociálních sítích ptala, proč o indických protestech více nemluvíme. Proč o nich tedy nemluvíme?

Jeden z těch důvodů je, že si Indie dlouhodobě udržuje image největší světové demokracie a jakéhosi premianta rozvojového světa. Bere se to tak, že Indie je demokratická země, která sice má nějaké problémy, ale nejsou tak velké, aby to stálo za zmínku.

Je zajímavé, že o druhé nejlidnatější zemi světa česká média informují maximálně třikrát do roka. Vynikne to hlavně ve srovnání se sousední Čínou, o níž se mluví hlavně asi kvůli tomu, že tam panuje takzvaně nedemokratický režim…

Já si opravdu myslím, že to rozlišení Číny jako totalitního státu a Indie jako vzorné demokracie, které se do značné míry přehání, je tím hlavním důvodem. I Indie má své problémy. A ať se nám to líbí nebo ne, ten čínský model může být pro spoustu čínských občanů přitažlivý. Z této image Indie těží a vláda ji využívá při krizové komunikaci. Daří se jí tak ty protesty očerňovat a zajistit, aby se o nich moc nemluvilo. A svou roli v tom hraje také to, že speciálně ve Spojených státech je velmi silná lobby hinduistů z vyšších kast a tříd, kteří patří k tradičním podporovatelům Indické lidové strany a premiéra Módího. Svým způsobem tito lidé kontrolují to, jak se v USA mluví o Indii, a když kontrolujete americký veřejný diskurs, tak toho najednou kontrolujete strašně moc.

A co ten tweet Rihanny? Co v Indii způsobil?

Rihanna se zeptala, proč se o tom nemluví, a najednou o tom mluvili všichni. Hodně tomu pomohla i indická vláda.

Která z toho nebyla úplně nadšená…

Té se to moc nelíbilo a celkem rychle dokázala zmobilizovat spoustu indických celebrit, které tweetovaly proti Rihanně nebo na podporu indické jednoty. Měli hashtagy „Indie proti propagandě“ a „Sjednocená Indie“. Ve všech těch tweetech se velmi často objevovalo slovní spojení „přátelské řešení“, z čehož vyplynulo, že to asi všichni nemají tak úplně ze své hlavy.

Všechny díly podcastu Kolaps si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na Spotify, Apple Podcasts, PlayerFM nebo pomocí RSS feedu našeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v dlouhodobé crowdfundingové kampani.

Čtěte dále