Arkansas přijal zákon, který podle kritiků umožní neposkytovat zdravotní péči LGBT+

Zákon, který koncem března podepsal republikánský guvernér, umožní zdravotníkům odmítnout poskytnutí péče LGBT+ lidem. Ti se už tak setkávají ve zdravotnictví s diskriminací.

Arkansaský republikánský guvernér Asa Hutchinson podepsal koncem března zákon, který podle jeho kritiků umožní lékařům a zdravotnickému personálu odmítnout poskytnutí zdravotní péče LGBT+ pacientům a dalším lidem na základě vlastního náboženského, morálního či etického přesvědčení. Zdravotníci mohou podle zákona o diverzitě a lékařské etice (Medical Ethics and Diversity Act), jenž vejde v platnost koncem léta, upřít jakoukoli pomoc, pokud nepůjde o naléhavý případ.

Hutchinson odmítá, že by zákon měl vést k diskriminaci, a připomíná, že už v roce 2017 proti němu sám hlasoval. Nyní byl ale přepracován, aby zajistil zdravotníkům právo na „výhrady založené na svědomí vůči poskytnutí konkrétní zdravotní péče“. Podle Hutchinsona tento argument „nemůže být použit k odmítnutí všeobecné zdravotní péče určité skupině lidí“, nicméně způsob, jakým je napsán, „výhrady“ dotyčného nijak neomezuje. „Tento zákon je nebezpečně nekonkrétní a zahrnuje tak jakoukoli péči, vůči níž by mohl mít někdo morální či náboženské námitky,“ říká Holly Dickson z organizace American Civil Liberties Union.

Řada zdravotnických organizací, jako jsou American Academy of Pediatrics, American Psychatric Association, American Psychological Association č American Medical Association, zákon kritizuje. Mnozí LGBT+ občané už nyní čelí v americkém zdravotnickém systému diskriminaci. Podle průzkumu z roku 2014 ji zažilo 56 procent LGB respondentů a 70 procent trans či genderově nekonformních respondentů. Téměř osmi procentům LGBT+ lidí s HIV není poskytnuta péče kvůli jejich orientaci či identitě, říká průzkum. Kritici tvrdí, že zákon tak v podstatě diskriminaci kodifikuje.

Den před podepsáním zákona Hutchinson rovněž podepsal jiný zákon, který zakazuje trans atletkám vstupovat do dívčích sportovních týmů. Podle agentury Associated Press se republikáni snaží prosazovat podobné zákony ve více než dvaceti státech. Hutchinson rovněž nedávno usiloval o uzákonění zákazu interrupcí kromě případů, kdy by ohrožoval matku na životě. Potrat by tak v Arkansasu byl ilegální i v případě těhotenství vzniklého znásilněním či incestem.

Čtěte dále