Uber není ekologický, ridesharing dopravní přetížení neřeší, tvrdí nová studie

Nová studie problematizuje předpokládaný pozitivní vliv, který na dopravní přetíženost měst v USA měly mít ridesharingové společnosti – tedy firmy jako Uber nebo Lyft.

„Ridesharingu je přičítáno, že je šetrnější k životnímu prostředí než taxi služby a soukromá vozidla. Ale je tomu skutečně tak, nebo naopak přispívá k dopravnímu přetížení?“ ptají se autoři nové studie publikované v akademickém online měsíčníku Nature Sustainability pod názvem Impacts of transportation network companies on urban mobility. Podle studie není vliv ridesharingu zdaleka tak jednoznačný.

Ridesharingové služby ve Spojených státech umocnily dopravní problémy a přetíženost komunikací.

Studie, kterou vypracovala Singapurská národní výzkumná nadace ve spolupráci s Massachusettským technologickým institutem (MIT) a Univerzitou Tchung-ťi, se zaměřuje na dopravní zácpy, množství cestujících ve veřejné dopravě a vlastnictví soukromých vozidel. „Matematické modely z předchozích studií naznačovaly, že potenciální přínos sdílené mobility může být ohromný, naše studie však nasvědčuje tomu, že naplnění tohoto potenciálu je v reálném světě mnohem komplikovanější,“ píše profesor z MIT Ťin-chua Čao.

Podle studie míra dopravních zácp stoupla vlivem ridesharingových sítí o jedno procento, a dokonce o 4,5 procenta stoupla doba jejich trvání. O 8,9 procenta přitom kleslo využití veřejné dopravy, zatímco vlastnictví soukromých vozidel kleslo jen o jedno procento. Podle autorů studie k dopravním zácpám přispívají především jízdy vozidel těchto společností bez zákazníka, kterých je (měřeno na vzdálenost) něco málo přes 40 procent. Zatímco předchozí studie se soustředily především na společnost Uber (jejíž podíl na trhu ve Spojených státech dosahuje 69 procent), aktuální studie bere v potaz i jejího konkurenta Lyft (29 procent).

„Studie dále ukazuje, že snadný přístup k ridesharingu odrazuje cestující od ekologičtějších alternativ, jakými jsou chůze či veřejná doprava. Data z řady amerických měst naznačují, že přibližně polovina těchto cest by jinak byla vykonána pěšky, na kole, veřejnou dopravou, nebo by se vůbec neuskutečnila,“ píší autoři v tiskové zprávě. „Náš výzkum ukazuje, že ridesharingové služby ve Spojených státech umocnily dopravní problémy a přetíženost komunikací, především kvůli delšímu trvání cest a jejich zvýšenému množství. Na těchto informacích se mohou zakládat nové návrhy, které povedou ke změnám k lepšímu,“ dodává profesorka Chuej Kchung.

Čtěte dále