Historicky první slovenský klimakemp začal okupací bratislavského přístavu

Několik stovek klimatických aktivistů a aktivistek se dnes zúčastnilo pochodu přes centrum Bratislavy. Pochod se však v polovině proměnil v okupaci bratislavského přístavu.

Foto Alarm/ Petr Zewlakk Vrabec

Už ve čtvrtek 2. září byl zahájen první slovenský klimakemp, na němž se uskutečnila celá řada přednášek, diskusí a workshopů se zaměřením na otázky dosažení klimatické spravedlnosti. Na sobotní dopoledne pak byl naplánován protestní pochod centrem Bratislavy, jehož ústředním tématem byl nesouhlas s výstavbou LNG terminálu na zkapalněný zemní plyn přímo v Bratislavě. Organizátoři akce považují výstavbu takové fosilní infrastruktury v časech klimatické krize za nepřípustnou. Už v deset hodin ráno se účastníci shromáždili na Tyršově nábřeží, odkud se vydali do centra města. Pochodu se zúčastnilo několik stovek aktivistů a aktivistek nejen z řad organizací Bod obratu, Z lavíc do ulíc a Limity jsme my, které slovenský klimakemp společnými silami organizují – k vidění byly i loga a bannery Greenpeace nebo Extinction Rebellion.

Nejvíce vidět však byly velké nápisy „Toto mesto patrí všetkým!“ a „Čistý plyn = Špinavá lož“. Ten první upozorňoval na fakt, že LNG terminál zastaví část veřejného prostoru, který by mohl být využit lépe a především ve prospěch obyvatel Bratislavy. Druhé heslo pak upozorňuje na novou strategii fosilního průmyslu, který se pokouší přerámovat debatu o klimaticky odpovědném jednání tak, že označuje zemní plyn za takřka „zelenou“ surovinu, přestože se stále jedná o klasické fosilní palivo, jehož spotřeba velmi negativně ovlivňuje světové klima.

Přibližně v polovině poklidného pochodu Bratislavou se odpojilo asi sedmdesát protestujících a poklusem zamířili do bratislavského přístavu. Vnikli do areálu a zahájili tam protestní okupaci právě proti výstavbě LNG terminálu na zkapalněný zemní plyn. Přivolaná policie prozkoumala terén a rozhodla se nezasáhnout. Aktivisté následně vyvěsili další banner „Nábrežie ľuďom, nie plynu“. Hodlají na místě zůstat do neděle 5. září, kdy by měl slovenský klimatický kemp oficiálně skončit. Majitel objektu se rozhodl aktivisty a aktivistky v areálu bratislavského přístavu nechat.

Čtěte dále