Horor může být terapie a queer byl vždycky, říká česká hororová legenda Martin Jiroušek

Hostem dalšího vydání podcastu o kultuře byl spisovatel, kritik, publicista a popularizátor hororu Martin Jiroušek, který přerámovává představy o tom, co horor je.

„Netušil jsem, že o to bude takový zájem,“ říká Martin Jiroušek o své beznadějně vyprodané knize Černý bod, která je unikátním, komplexním přehledem vývoje hororu v Česku. „Naše hororová minulost rezonuje a čerpají z ní různí autoři, stejně jako v minulosti, kdy spisovatelé sestavovali třeba antologie,“ vysvětluje Jiroušek, který vydal i vlastní antologii s názvem Fialoví ďáblové. Jde o kolekci povídek a útržků próz z Ostravska, odkud pochází.

„Jedna z funkcí hororu je, aby nás zbavoval strachu. Už v 19. století vyšla sbírka povídek o strašidlech, která se jako jedna z prvních snažila dát horor do souvislosti s pověrčivostí. Měla za cíl ne vyvolat strach, ale aby se lidé přestali bát,“ říká Jiroušek, podle nějž je horor širší kategorie než žánr. „Horor je emoce, je to psychologická záležitost související s naší existencí. Hrůza může být různá. V ostravských hornických koloniích se lidi věšeli ze strachu z toho, že se budou muset stěhovat a že opustí své místo.“

V závěru podcastu jsme hovořili o queer tématech a queer autorech, pro které byl v hororu vždycky prostor. „Není to žádná novota, ačkoli se nám to tak dnes může zdát. Svět hororu není jen maskulinní. Vejde se do něho obrovské množství rozměrů. První film s homosexuální tematikou vznikl už ve Výmarské republice, autor prvního Frankensteina v Hollywoodu nebo Clive Barker, který napsal Hellraisera, byli gayové, film Rocky Horror Picture Show je zase příklad toho, že se může kombinovat horor a komedie. Queer témata jsou přítomná v celé historii, jen je musíme chtít vidět a uvažovat nad nimi v souvislostech.“

Podcasty si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na Spotify, Apple Podcasts, PlayerFM nebo pomocí RSS feedu našeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v aktuální crowdfundingové kampani.

 

Čtěte dále