„Udržitelnost se netýká jen recyklovaných kelímků, ale i lidských těl,“ říká Tereza Stejskalová

S kurátorkou, publicistkou a spoluzakladatelkou umělecké Feministické instituce jsme mluvily o udržitelnosti v umění, pečujícím prostředí, přehlcenosti v uměleckém provozu i podobách úspěchu.

Nejnovější díl podcastu Kvóty se zaměřuje na tzv. feministické instituce a provoz v uměleckém prostředí. Hostkou je Tereza Stejskalová, spoluzakladatelka Feministické instituce, kurátorka, publicistka, vysokoškolská pedagožka a jedna z nejvýznamnějších postav české feministické scény. V letech 2012–2015 působila jako výtvarná redaktorka v kulturním čtrnáctideníku A2 a na webovém deníku A2larm. Od roku 2015 je kurátorkou v iniciativě tranzit.cz. Napsala řadu příspěvků do knih, uměleckých katalogů, odborných i popularizačních časopisů offline i online (např. Artalk, Political Critique, Kaleidoscope).V roce 2014 obdržela Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky. Kurátorovala výstavy v galeriích tranzitdisplay, Studio mladých umělců Budapešť nebo v bratislavské Kunsthalle. Spolu s Barborou Kleinhamplovou vydala knihu rozhovorů Kdo je to umělec? (AVU, 2015). Mimo tuto práci zrealizovala například výstavu Biafra ducha, která se zabývá opomíjenými souvislostmi mezi kulturní a politickou renesancí, jež probíhala v šedesátých letech v Československu, a projektem dekolonizace. Dočasná přítomnost studentů z takzvaného třetího světa tu slouží jako rámec k přehodnocení událostí, jež jsou klíčové pro naši kulturní identitu. V roce 2020 byla spolukurátorkou Bienále ve věci umění v Praze a momentálně chystá další ročník.

V rozhovoru s Apolenou Rychlíkovou přišla řeč především na infrastrukturu péče v uměleckém prostředí, pozadí „úspěšných umělců a umělkyň“, kult individuálního génia v umění nebo udržitelnost v prostředí uměleckých institucí. Podcast se věnuje i vzdělávání na uměleckých školách nebo potřebě spolupráce s lidmi z radikálně odlišného sociálního i kulturního prostředí a mimo klasické galerijní instituce. Stejskalová také mluví o novém projektu tranzit.cz Podhoubí, o chystaném Bienále, o nutnosti nemít očekávání a naopak naslouchat potřebám těch, se kterými spolupracuje.

 

Čtěte dále