Emma Watson vyjádřila solidaritu s Palestinou. „Antisemitismus,“ reagují izraelští zástupci

Britská herečka, známá především jako Hermiona z filmů o Harrym Potterovi, sdílela na svém instagramovém účtu fotografii protestujících s nápisem „Solidarity is a verb“.

Izrael je dlouhodobě kritizován za okupaci palestinských území. Ke kritice ze strany aktivistů a neziskových organizací se 3. ledna přidala také populární herečka Emma Watson. Na Instagramu sdílela fotografii, na níž jsou zachyceni protestující s palestinskými vlajkami a nápisem „Solidarity is a verb“ (Solidarita je sloveso). V popisku k fotografii Watson cituje britsko-australskou akademičku a aktivistku Saru Ahmed: „Solidarita znamená závazek, práci a vědomí, že i když vždy nesdílíme stejné pocity, životy nebo těla, pohybujeme se na společné půdě.“

Je načase, aby se volalo po bojkotu a sankcích vůči apartheidnímu Izraeli.

Veskrze umírněný příspěvek vyvolal mezi izraelskými zástupci vášnivé reakce. Gil’ad Erdan, stálý zástupce Izraele při OSN, se na Twitteru vyjádřil slovy: „Kouzla mohou fungovat v Harrym Potterovi, ne však v reálném světě. Kdyby mohla kouzelná hůlka smazat zlo Hamásu (který utlačuje ženy a snaží se o zničení Izraele) a Palestinské samosprávy (která podporuje teror), byl bych rád!“ Jeho předchůdce ve funkci pak „argumentoval“ antisemitismem, což je v debatách o násilí Izraele na Palestincích běžné. „Nebelvír přichází o deset bodů za antisemitismus,“ napsal na Twitter Danny Danon. Tento tweet se setkal s hojnou kritikou. „Srovnávat podporu Palestinců s antisemitismem znamená tvrdit, že represe Palestinců je inherentní židovskou vlastností. To je jediný projev antisemitismu v této diskuzi,“ reagoval Jonathan Kennedy.

Nebyla to však pouze Emma Watson, kdo se v posledních měsících ohradil vůči násilí páchanému izraelským státem. Během soutěže Miss World, která se konala v prosinci právě v Izraeli, vystoupil Mandla Mandela, vnuk jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, a vyzval vítězku Miss Jižní Afriky, aby událost bojkotovala. Ve svém proslovu řekl: „Apartheidní okupace ze strany Izraele není o nic méně odsouzeníhodná než apartheid v Jižní Africe. Svět odpověděl na naše volání po globální solidaritě v boji proti násilnému režimu. Teď je načase, aby se volalo po bojkotu a sankcích vůči apartheidnímu Izraeli.“ Soutěž Miss World nakonec z politických důvodů bojkotovalo několik účastnic, ovšem Lalela Mswane z Jižní Afriky mezi ně nepatřila.

Čtěte dále