Vladimir Putin, prezident toxické maskulinity

Ruský prezident nemá problém jen s tím, že svět nechce brát vážně Rusko. Pocitem méněcennosti trpí i on sám, když se prezentuje v roli alfa samce, před nímž se sklání veškerá fauna i flora.

Vladimir Putin tráví léta láteřením na dekadentní, zvrhlou, změkčilou, homosexuální Evropu. Proti ní stojí tradiční ruský svět, ve kterém není místo pro gender, jiné pohlaví, než je muž a žena, a jinou sexuální orientaci, než je ta heterosexuální. V čele země stojí autentický muž, alfa samec ze starých časů. A přesto – když si projdeme všechny Putinovy stylizace, je obtížné se ubránit dojmu, že si Putin svým svým mužstvím tak úplně jistý není a že připomíná spíše chodící kolaps toxické maskulinity.

Putin není jen prezidentem Rusů, ale také všech zvířat. Skutečný pán tvorstva starozákonních rozměrů.

Zatímco na dekadentním, zkaženém Západě konečně směřujeme k situaci, kdy si každý bude moci zvolit z široké nabídky různých variací genderových identit nebo jejich absence, Putin si vybral tradiční polohu, s jejímž naplněním však mnoho let marně bojuje. Sice lze o všem, čím se Putin prezentuje, říct, že je to určeno domácímu publiku, nicméně pořád je to Putinova volba. Může se prezentovat jakkoli a tvrdit o sobě cokoli – a přesně to také dělá, když se rozhodl fotit nahoře  bez, hrát hokej, objímat medvědy nebo tahat z vody staré nádobí.

Válka není cinklý hokejový zápas

Putin se tak prezentuje coby zdatný hokejista, nicméně i tento kolektivní sport pojímá jako individuální – hraje zde Putin a komparz. V roce 2016 třeba se svým kremelským týmem porazil ruské oligarchy , byť u toho upadl, protože byl led příliš kluzký. V reálné hře se však věci odvíjejí jinak než dle fantazie ruského diktátora, a tak možná bylo jistou předzvěstí současných ruských obtíží, když prakticky v předvečer ruské invaze na Ukrajinu porazilo na olympiádě  ruský tým pětimilionové Finsko. Finsko  je vůbec největší ruský problém už od druhé světové války, kdy gigantickou ruskou armádu utrápila parta finských běžkařů. A Ukrajina se evidentně inspirovala.

Jiným Putinovým oblíbeným sportem je judo, v němž nejčastěji bojuje s malými dětmi , což jsou zhruba soupeři, na které si vládce hromady jaderného šrotu troufne. Většina Putinových vojenských operací ostatně odráží jeho přístup ke sportu. V případě Gruzie zaútočil na stát miniaturní velikosti s prakticky bezbrannou armádou. Krym obsadil v situaci, kdy jednoduše nehrozilo, že by ho někdo mohl bránit. A na Donbase jeho jednotky řádily v převleku za civilisty.

Prezident lidu se nejvíce děsí lidí

Putin chce být lidový prezident, a přitom se bojí nejvíce právě lidí. Putina vyděsily jevy a události, jakou bylo arabské jaro, kdy se ukázalo, že život diktátorů jeho ražení může být překvapivě krátký. Jeden den máte záchod ze zlata, druhý vás tahají za vlasy z kanálu. Putina vyděsil ukrajinský Majdan, který předcházel obsazení Krymu a kryl se s jeho milovanou olympiádou v Soči. Majdan, na němž se Ukrajinci odmítli smířit s tím, že by byli kolonií Moskvy. Byť si to Putin myslí, všechny zápasy nejsou cinklé a výsledky předem domluvené.

Kromě juda Putin také  rybaří  a pak sedí zcela autenticky u ohně se svými nejbližšími přáteli jako úplně normální člověk. S přáteli, kteří se dobrovolně smějí všemu, co řekne, a vypadají zcela přirozeně, jak to jen jde v situaci, kdy vám někdo drží pistoli u hlavy. Jako Medvěděv.

Sexy Putin vede Rusko na hřbitov

Putin měl velmi dlouhé období, kdy se ukazoval nahoře bez. Polonahý jezdil na koni nebo lovil ryby. Vůbec se zdá, že mu jsou zvířata bližší. Objímal ledního  medvěda, zachránil televizní  štáb před tygrem, konejšil leopardí  mláďata a střílel po velrybě. Své kousky vysvětloval tím, že život je nebezpečný a on miluje přírodu. Nejbizarnější kousek z cyklu „Putin a příroda“ je ten z roku 2012, kdy prezident na rogalu ukazoval  migrujícím ohroženým jeřábům , kudy letět. Škoda, že s nimi nezůstal navždy. Putin není jen prezidentem Rusů, ale také všech zvířat. Skutečný pán tvorstva starozákonních rozměrů.

Když opustíme zvířecí říši, stojí za připomenutí jeho vzácný archeologický nález. V roce 2011 se potopil do Černého moře a vytáhl  z něj antické amfory. Vedle toho je jeho veřejná výzva, aby mu lidé pomohli najít jméno  pro štěně, v podstatě roztomilou lidskou záležitostí.

Putin se ovšem nesnaží zbytečně. Podle průzkumů ho Rusky i Rusové opakovaně vnímají jako nejvíc sexy muže Ruska a daleko za sebou nechává slavné herce a zpěváky. Nicméně k výhře zde stačí názor necelé pětiny dotazovaných. Putinovy heroické výkony nicméně kolabují ve chvíli, kdy se pokouší něco udělat doopravdy, což je i případ války na Ukrajině. Opakem kašírovaných scén je jen násilí a utrpení. Ale kolabují také v mnoha dalších ohledech. Putin je nejvíc sexy mužem v zemi, v níž žije průměrný muž skoro o deset let méně než u nás a kde se přes 40 procent mužů nedožije důchodu. Čtvrtina Rusů se nedožije ani 55 let a hlavním viníkem je alkohol. Být mužem v Rusku se totiž prakticky nedá vydržet.

Putin je esencí toxické maskulinity. Všechny jeho polohy chvástání, vytahování a násilí by mohly sloužit jako odstrašující příklad pro generace kluků a mužů, jak by mužství nikdy vypadat nemělo. Mohlo by pak navždy zemřít spolu s Putinem.

Autor je redaktor Alarmu.

Čtěte dále