Prahou opět prošel Národní pochod pro život. Dočkal se dvou menších blokád a protiakce

Každoroční setkání ultrakonzervativního Hnutí Pro život narušila demonstrace na podporu svobodné volby. Průvod kontroverzního hnutí přesto prošel Prahou.

Foto Alarm / Petr Zewlakk Vrabec

Zatímco na pražském Klárově probíhal program již tradičního setkání Hnutí Pro život, během něhož účastníci a účastnice po absolvované mši jedli bagety a sledovali divadlo pro děti, na druhé straně řeky se na Palachově náměstí ozývalo množství kritických proslovů. A nebyly namířené jenom proti nedávným nevkusným výrokům zástupců Hnutí Pro život na adresu znásilněných Ukrajinek. Dávaly letité fungování této ultrakonzervativní organizace do souvislosti s postupným pronikáním fundamentální agendy do nejvyšších pater politiky nebo s popíráním lidských práv ve státech, jako jsou Polsko a Maďarsko.

Volba je základ demokracie

Protestní shromáždění proti Národnímu pochodu pro život v sobotu na Palachově náměstí uspořádala aliance sdružující kolektivy Ciocia Czesia, Beastie Girlz, Safe space kolektiv, CLARA Collective, Synth Library Prague, International Feminists United či politické hnutí Budoucnost. Akce nesla název Ať žije volba! Moje tělo, moje volba a sešlo se na ní několik stovek lidí. „V Polsku již k omezování reprodukčních práv dochází a stejným snahám čelí i Slovensko. Musíme proto nyní hlasitěji než dřív připomínat, že reprodukční práva jsou práva lidská a že žádný život nemůže vznikat na úkor jiného. Nechceme čelit světu, ve kterém není volby a kde panuje svíravý strach z neplánovaného těhotenství,“ psali pořadatelé protestu Ať žije volba! ve svém prohlášení a zcela adresně se pak vymezovali vůči aktivitám organizace Hnutí Pro život. Ta se v jejich očích dlouhodobě snaží o omezování reprodukčních práv žen, staví se proti sexuální výuce na školách i proti právům LGBTQ+ lidí. „Zákaz potratů jejich počet nesníží, ani nezabrání jejich provádění. Naopak existuje riziko, že stoupne počet potratů nelegálních, které mohou vést k vážným následkům,“ píše se v prohlášení k akci Ať žije volba!

Na akci vystoupila s podpůrným projevem například zpěvačka Katarzia, která zmínila sílící vliv konzervativních hnutí na Slovensku, nebo aktivistka a zakladatelka Konsentu Johanna Nejedlová, která mluvila o tom, že na podporu těchto hnutí plynou velké finanční zdroje ze Spojených států nebo z Ruské federace. Veřejnost podle ní také stále nedostala odpověď na dotazy, jakou roli hraje problematické a kontroverzní Hnutí Pro život na ministerstvu práce a sociálních věcí, které vede předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Upozornila také na to, že organizace jako Hnutí Pro život se snaží omezit těžce vybojovaná práva na volbu, která jsou přitom pro demokracii zásadní.

Proslov na akci přednesl i queer aktivista Kryštof Stupka. Zmínil v něm i feministickou tradici Československa. Nelehkou situaci znásilněných žen na Ukrajině ve svém emotivně laděném projevu zmínila také porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Vaše děti budou jako my

Podporovatelé Hnutí Pro život se letos setkali s viditelným odporem. Ten začal už během mše svaté, kterou v Chrámu svatého Víta sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Během mše se k oltáři přiblížilo několik aktivistek s bannerem „Kdo se modlí za Agniezsku a Izabelu?“. Připomínaly tak tragická úmrtí dvou polských žen, která souvisela s neposkytnutí adekvátní zdravotnické péče v důsledku restriktivní protipotratové legislativy v sousedním Polsku. Byly ovšem okamžitě zastaveny, vykázány a odtaženy z chrámu. Během této události byl také napaden fotograf Alarmu Petr Zewlákk Vrabec. Podle všeho na něj fyzicky zaútočil přímo předseda organizace Hnutí Pro život Radim Ucháč, který mu zabránil v jeho práci a poškodil mu objektiv fotoaparátu. Po skončení mše aktivistky diskutovaly o reprodukčních právech s věřícími a sympatizanty Hnutí Pro život přímo před Chrámem svatého Víta.

Kolem pěti set lidí vyjádřilo nahlas své znechucení i později, a to jak nad celou akcí, tak i nad postoji organizace. Průvod prošel kolem několika stovek protestujících, kteří skandovali hesla jako „Moje tělo, moje volba“, „Bůh není“, „Ježíš měl dva táty“ nebo „Vaše děti budou jako my“.

Proběhly také dva pokusy o blokádu Národního pochodu pro život. První hned na samotném Mánesově mostě, ten však byl spíš symbolického charakteru. Druhý v Křižovnické ulici skončil zadržením šesti osob, které byly původně řetězem přivázány k zábradlí. Tato skupina držela velký banner s nápisem „Každá děloha se obejde bez boha“, přičemž skupina několika protestujících skandovala „No pasaran!“. Poté, co policejní příslušníci přestřihli řetězy, byli účastníci a účastnice protestu zadrženi. Důvody omezení na svobodě nedokázali policisté sdělit. Aktivisté a aktivistky přitom neměli problém nechat se identifikovat. Ve chvíli, kdy policisté spekulovali o tom, že by mohli pokračovat ve své činnosti, se pochod vzdálil o více než dva kilometry. Přesto skončila šestice lidí nejdříve v antonu a posléze na policejní služebně.

S podporou Duky na věčné časy

Národní pochod pro život je největší akcí kontroverzního hnutí. To v minulých týdnech čeřilo veřejnou debatu svými postoji na adresu znásilněných ukrajinských žen. Zástupci Hnutí Pro život v čele s asistentkou poslance ANO Aleše Juchelky Zdeňkou Rybovou opakovaně uváděli, že antikoncepční pilulky jsou pouze lacinou pomocí znásilněným ženám, a navrhovali prevenci v podobě „pepřáků a houkadel“. Řada lidí, institucí i organizací se pak od Hnutí Pro život šokovaně distancovala. Ve své podpoře však vytrval Dominik Duka, arcibiskup pražský a hlava římskokatolické církve v Česku. Ten se Hnutí Pro život dokonce zastal ve svém textu, sloužil mši a sám se účastnil i sobotní akce na Klárově. Vedle podporovatelů Hnutí Pro život se akce zúčastnila i předsedkyně ultrakonzervativní organizace Aliance pro rodinu Jana Jochová.

Podle informací Deníku N spolupracuje i tato organizace s Jurečkovým ministerstvem práce a sociálních věcí. „Konzervativní Aliance pro rodinu začala minulý měsíc podle zjištění Deníku N spolupracovat s ministerstvem práce a sociálních věcí. Organizace, která prosazuje ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy a kriticky se staví k posílení práv LGBTQ lidí, resortu radí s rodinnou politikou,“ upozornil nedávno Deník N. Národní pochod pro život skončil již tradičně na Václavském náměstí.

Čtěte dále