Soud v Petrohradě poslal do vazby umělkyni. Měnila cenovky v obchodech za protiválečné letáky

Jednatřicetiletá Saša Skočilenko byla zadržena za šíření fake news o ruské armádě. Momentálně je ve vazbě a hrozí jí až deset let vězení.

V podmínkách válečné cenzury hledají Rusové způsoby, jak protestovat proti invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Jednou z nových forem protestu je nahrazování cenovek v supermarketech protiválečnými letáky. Po takové akci byla obžalována petrohradská hudebnice a výtvarnice Saša Skočilenko, jíž podle zákona o fake news o ruské armádě hrozí pět až deset let vězení. Soud ji poslal do vazební věznice.

Toho rána jí jeden kamarád napsal zprávu na Telegram, že k němu domů přišli vyšetřovatelé, kteří údajně hledají nějakou mrtvolu.

Jednatřicetiletá Saša Skočilenko je známá petrohradská výtvarnice, hudebnice a autorka populárního komiksu Kniha o depresi. Ráno 11. dubna byla zadržena pro podezření ze šíření fake news o ruské armádě.

„Okolnosti zadržení byly dost zvláštní,“ řekl serveru Mediazona přítel Saši Skočilenko, novinář Arsenij Vesnin. „Toho rána jí jeden kamarád napsal zprávu na Telegram, že k němu domů přišli vyšetřovatelé, kteří údajně hledají nějakou mrtvolu. A že jestli by prý k němu Saša nemohla přijet a pomoct mu. S tímto přítelem společně vystupovali na protiválečných koncertech v Petrohradě.“

Když Skočilenko přijela k hudebníkovi domů, čekali tam na ni policisté. Vesnin se domnívá, že příběh s mrtvolou si vymysleli, aby ženu nalákali a zadrželi. Podle novináře hudebník později řekl, že zprávy umělkyni s prosbou, aby přijela, psali z jeho telefonu sami policisté. Vesnin předpokládal, že zadržení umělkyně mohlo souviset s jejími nedávnými protiválečnými koncerty v Petrohradě, ale byla stíhána z jiného důvodu.

Podle verze vyšetřovatelů Saša Skočilenko 31. března večer nahradila cenovky v obchodě Perekrjostok na Vasiljevském ostrově letáky se „lživými informacemi“ o „použití ozbrojených sil Ruské federace“. Žena je obviněna z politickou nenávistí motivovaného, veřejného šíření vědomě nepravdivých informací a hrozí jí pět až deset let vězení.

Server Setěvyje svobody upřesnil, že na zaměněných cenovkách byla řeč o lidech zabitých při leteckém útoku na budovu Činoherního divadla v Mariupolu. Umělkyně byla vyslýchána až do tří hodin ráno a poté byla umístěna do vazební věznice, kde čekala na soudní řízení kvůli předběžnému opatření.

Vyměněné cenovky jako nápad feministek

Nápad nahradit cenovky v obchodech protiválečnými letáky s informacemi o válce na Ukrajině vznikl v telegramovém kanálu Feministického protiválečného odporu (FAS), společenství ruských feministek, které vzniklo v únoru 2022, krátce po začátku války.

„Dlouho nás úřady nevnímaly jako politické hnutí, a tak jsme byly dočasně méně postiženy represemi než ostatní,“ píše se v manifestu komunity. „V celé zemi, od Kaliningradu po Vladivostok, působí více než 45 feministických skupin. Vyzýváme feministické skupiny i jednotlivé feministky, aby se připojily k Feministickému protiválečnému odporu a spojily své síly v boji proti válce a vládě, která ji rozpoutala.“

Tvůrkyně telegramového kanálu FAS napsaly, že cenovky jsou jedním z mála dostupných způsobů, jak oslovit část veřejnosti, která je vůči státní propagandě nejzranitelnější: „Tím, že něco všedního nahradíme něčím cizím a neznámým, ukazujeme, že neexistuje kout naší země, který by nebyl zasažen válkou, a nedovolíme lidem, aby před tím, co se děje, jednoduše zavírali oči. Vzhledem ke stále rostoucím cenám by měly přitahovat ještě větší pozornost než obvykle.“

V návrzích cenovek, které měly aktivistky tisknout a nechávat u zboží v obchodech Dixi, Magnit nebo Pjaťoročka, se kladl důraz na čísla. Na jedné z cenovek byla například vytištěna věta: „Ruská armáda bombardovala uměleckou školu v Mariupolu. Před ostřelováním se v něm ukrývalo asi 400 lidí.“ Číslice 400 byla duplikována v pravém dolním rohu, kde se obvykle uvádí cena zboží.

Feministický protiválečný odpor varoval před zanecháváním cenovek v obchodech, které se nacházejí v blízkosti bydlišť aktivistek, nebo kde aktivistky pravidelně nakupují, a vyzval je, aby se vyhýbaly bezpečnostním kamerám. Akce měla úspěch a na regálech s potravinami se brzy začaly objevovat protiválečné cenovky. Poměrně rychle ale na tuto novou formu protestu obrátily pozornost i orgány činné v trestním řízení.

Začátkem dubna byla jedné obyvatelce Tuly, která v Pjaťoročce rozmístila protiválečné cenovky, uložena pokuta 49 tisíc rublů. Leták o rozměrech 10 × 15 centimetrů s nápisem „Během války v Afghánistánu zemřelo 26 000 našich vojáků. Kolik lidí zemře, pokud nezastavíme válku na Ukrajině?“ soud kvalifikoval jako prostředek vizuální propagandy. Žena byla shledána vinnou z diskreditace ruské armády. Svým jednáním „podkopávala důvěru“ ve vedení „speciální operace“, uvádí se v soudním rozhodnutí.

Podle téhož paragrafu byly obviněny dvě kazaňské aktivistky, které v supermarketu Ašan nahradily skutečné cenovky protiválečnými, i Andrej Makedonov, petrohradský lékař z jednotky intenzivní péče. Ten byl zadržen u pokladny jedné z prodejen řetězce Lenta, kde nahrazoval ceny výrobků letáky s nápisem „Ne válce“.

První trestní řízení za protiválečné cenovky bylo zahájeno ve Smolensku. Obviněným byl sedmatřicetiletý Vladimir Zavjalov, kterému se 4. dubna podařilo vyměnit šestnáct cenovek v supermarketu Karusel. Druhý den byl zadržen.

Dmitrij Gerasimov, který hájí zájmy Saši Skočilenko v Petrohradě, řekl listu Kommersant, že umělkyně nepopírá, že v supermarketu umístila protiválečné cenovky, ale nemyslí si, že informace na nich jsou nepravdivé. Serveru Bumaga Gerasimov sdělil, že vyšetřování bylo zahájeno, protože jedna ze zákaznic kontaktovala policii. Skočilenko byla vypátrána pomocí kamer instalovaných v obchodě. Advokát uvedl, že ve spise nejsou žádné informace o tom, o které nápisy se jedná.

Proti uvěznění umělkyně vystoupilo několik politiků; osobní záruku, že se nebude vyhýbat soudnímu řízení, za ni podepsali poslanci petrohradského zákonodárného sboru Boris Višněvskij a Michail Amosov, Lev Šlosberg a městský zastupitel Sergej Trošin.

„[Saša] nikdy nebyla politická aktivistka. Není to člověk, který chodí na každou demonstraci, při každé příležitosti protestuje,“ říká její přítel Arsenij Vesnin. „Žije obyčejným životem, ale prostě reaguje, dělá si starosti kvůli tomu, co se v zemi děje. Válka na nás všechny nesmírně zapůsobila a na Sašu jako na kreativního člověka samozřejmě také. Snažila se na to vše odpovědět svou hudbou.“

Skočilenko měla být odsouzena 12. dubna večer, ale jednání bylo odloženo na následující den. 13. dubna poslal Vasileostrovský soud v Petrohradě ženu do vyšetřovací vazby. Právník uvedl, že slyšení se na žádost vyšetřovatele konalo za zavřenými dveřmi. Soudce zůstal v jednací síni dvě hodiny.

Autor je novinář.

Z ruského originálu Плата за войну. Ценники в российских магазинах меняют на антивоенные листовки — в Петербурге суд арестовал за это музыкантку по делу о «фейках» про армию publikovaného na stránkách serveru Mediazona přeložila Jitka Komendová.

Čtěte dále