Spolupráce Jurečkova ministerstva s hnutím, které brojí proti potratům, je netransparentní

Nevládní organizace vyzývají ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku k ukončení spolupráce s ultrakonzervativním Hnutím Pro život.

Pět nevládních organizací vyzývá prostřednictvím otevřeného dopisu Ministerstvo práce a sociálních věcí a konkrétně lidoveckého ministra Mariana Jurečku k ukončení spolupráce s organizací Hnutí Pro život. Dlouhodobou a hlavní agendou hnutí je kritika možnosti potratů a pomoc neplánovaně těhotným. Důvodem, proč organizace požadují ukončení spolupráce ministerstva s hnutím je, že jeho představitelé usilují o zákaz interrupcí. Organizace upozorňují také na netransparentnost, kdy hnutí po dotazech novinářů skrylo část svých webových stránek, kde uvádělo své podporovatele, a následně tvrdilo, že podporovatelé čelí útokům ze strany veřejnosti. Od Hnutí pro život se přitom od té chvíle začali masivně distancovat různí další sympatizanti.

Důvodem, proč organizace požadují ukončení spolupráce ministerstva s hnutím je, že jeho představitelé usilují o zákaz interrupcí.

Konzervativní katolické hnutí na sebe nedávno upozornilo také kritikou pomoci ukrajinským ženám znásilněným ruskými vojáky. Místo antikoncepce navrhovalo poslat na Ukrajinu pepřáky a houkadla. „Takhle vypadá funkční pomoc? ‚Pilulky po‘ pro znásilněné Ukrajinky? Opravdu by nás zajímalo, jak to zabrání dalším znásilněním? (…) Proč Češi nepřispějí místo toho na nákup houkadel, pepřáků nebo elektrických paralyzérů,“ napsalo Hnutí Pro život na svou facebookovou stránku. Mluvčí hnutí Zdeňka Rybová později dodala, že ženy na Ukrajině by se měly bránit kalašnikovem, a zkritizovala také to, že ukrajinské ženy nyní mohou v Česku podstoupit bezplatný potrat. „Domnívám se, že zabíjet ukrajinským ženám počaté děti není forma humanitární pomoci,“ řekla v rozhovoru pro Deník N. Tento přešlap přitom nebyl první kontroverzí katolického hnutí.

Ministerstvo prostřednictvím své mluvčí Evy Davidové uvedlo, že s hnutím spolupracuje. „Pokud jde o Hnutí Pro život, vnímali jsme dosud pozitivně jeho aktivity v rámci podpory budoucích matek, které se ocitly ve svízelné situaci, úsilí o účinnou pomoc místo jejich stigmatizace a zároveň apel na větší zodpovědnost mužů v oblasti rodičovství, stejně jako úsilí o celospolečenský respekt k ochraně života ve všech jeho etapách,“ zdůvodnila Davidová pro Deník N. Uvedla, že ministerstvo nějakou formou spolupracuje s desítkami odborných svazů či organizací. „Případná spolupráce s tímto hnutím se tak odehrává stejně jako s mnoha dalšími subjekty,“ dodala.

Ministerstvo se posléze distancovalo od výroků hnutí ohledně ukrajinských žen a uvedlo, že Hnutí Pro život není oficiálním připomínkovým místem MPSV. Nevysvětlilo ale, jakou formu spolupráce mezi ministerstvem a organizací tedy má. Samo Hnutí Pro život na své webové stránce uvádí, že se „podílí na osvětě a spolupracuje na legislativních změnách.“

Pětice nevládních organizací zabývajících se ženskými a obecně lidskými právy (mezi nimi například Česká ženská lobby, Konsent nebo Prague Pride) nyní žádá Jurečku, aby situaci vyjasnil. „Žádáme pana ministra Jurečku, aby tento rozpor objasnil a zajistil pro veřejnost transparentní přístup k informacím o tom, které organizace se externě podílejí na formování rodinné a sociální politiky. Považujeme za velmi nebezpečné, pokud o tak důležitých věcech spolurozhodují organizace, které nesplňují standardy kvality poskytování služeb a útočí na základní lidská práva,” dodává Erik Bartoš, tiskový mluvčí Amnesty International.

Organizace Hnutí Pro život momentálně vede soudní spor s redakcí Alarmu. Žaluje naši redakci kvůli tomu, že ji komentář zveřejněný na našich stránkách označil za „protiženské“ a „fundamentalistické“ hnutí. Pokud nás chcete v této právní bitvě finančně podpořit, učiňte tak skrze portál Darujme.cz. Jakýkoliv příspěvek bude pro nás v tomto ohledu klíčový a umožní nám dále se právně bránit před podobnými snahami o umlčování veřejné kritiky.

Čtěte dále