Nakladatelství Alarm: Revoluce ve vaší knihovně

Každý mediální dům má mít vlastní nakladatelství a své teď bude mít i Alarm. Podpořte vznik prvních publikací a udělejte s námi revoluci na českém knižním trhu i ve vlastní knihovně!

Alarm vznikl jako platforma pro rychlé online mediální reakce na aktuální kauzy a problémy. Jsme ale přesvědčeni, že mnohé naše texty obstojí i v souboji s časem. Chceme je proto uchránit před zmizením v propasti internetové historie a vdechnout jim nový život. Knižní forma je ideální způsob, jak mohou přetrvat a zároveň se dostat k novému publiku.

Většina z nás s knihami vyrostla a nyní chceme vydávat vlastní publikace, s nimiž budou vyrůstat jiní. Proto přicházíme s projektem nakladatelství, které má ambici udělat revoluci ve vaší knihovně. Pokud chceme změnit svět, musíme ho nejprve umět správně popsat. Málokteré médium je přitom pro tyto účely vhodnější než právě kniha.

V listopadu vyšla v nakladatelství Host série reportáží našich redaktorů s názvem Stát v rozkladu a možná i to nás přivedlo k myšlence, že každé „mediální impérium“ potřebuje svoje nakladatelství. Většina našich redaktorů a spolupracovníků navíc vzešla z kulturního nebo univerzitního prostředí, a s vydáváním knih tak mnozí z nás mají osobní zkušenost.

Pojďme spolu udělat další krok!
Pojďme vydávat knihy!

Projekt nakladatelství bychom rádi odstartovali ještě letos – plánujeme postupně uvést hned několik publikací. Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal už řadu týdnů pracují na reportážním cyklu Piko, který mapuje užívání pervitinu v české společnosti. Jejich texty bude ilustrovat jeden z nejlepších českých kreslířů Tomáš Motal. Vznikne tak obsahově závažná a zároveň vizuálně zajímavá kniha o jednom z nejdůležitějších témat české současnosti, o němž se překvapivě málo mluví.

Delší dobu také chystáme pokračování přelomového reportážního cyklu Hrdinové kapitalistické práce. Tentokrát bude Saša Uhlová zkoumat pracovní podmínky východoevropských migrantek a pracovnic v západní Evropě. Jak vypadá práce na farmách a ve skladech v Německu, Velké Británii nebo Francii? Tuto realitu poodhalí Sašiny reportáže. A stejně jako u „jedničky“ Hrdinů se chystá také knižní verze, která se bude od reportáží publikovaných online zásadně lišit. Kniha Hrdinové kapitalistické práce 2 ovšem vyjde už v novém Nakladatelství Alarm!

Na nový projekt se těší i optimistický youtuber a teď i oceňovaný spisovatel Stanislav Biler, vítěz letošní Magnesie Litery za prózu. Nedávný projekt Mapa vzdělávacího ne/úspěchu organizace PAQ Research poukázal na významné rozdíly v přístupu ke vzdělávání v různých částech republiky, ale i uvnitř regionů. Standa Biler se zaměří na severní Moravu a Slezsko, které jsou z hlediska úrovně vzdělávání krajinou extrémů, a pokusí se tamní poměry zachytit svým specifickým autorským stylem kombinujícím hořkost, absurditu a vtip s přesnými analýzami situace. I v tomto případě počítáme s knižním vydáním.

A s knihami a literaturou souvisí ještě jedna ambiciózní novinka. Už v květnu odstartuje nový literární podcast TL;DR Jana Bělíčka a Evy Klíčové. Oba redaktoři v něm budou své posluchače a čtenáře upozorňovat na zajímavé knižní novinky a společně diskutovat o nejnovějších titulech české i překladové beletrie. Těšte se na podcast TL;DR o vynikajících knihách, ale také o těch nudných a příliš dlouhých, které nestojí za to číst.

Jak vidíte, nenabízíme toho tentokrát málo. Chystáme se k opravdu významnému kroku, který umožní našemu postupně rostoucímu mediálnímu projektu zakořenit na nových místech, o nichž jsme zatím jen snili. Bude nám ctí vnášet revoluci a svěží myšlenkové podněty do vašich knihoven či knihoven vašich přátel a známých. Věříme, že do toho půjdete s námi a že spolu budeme dál budovat mediální platformu, která přežije aktuální i budoucí otřesy a bude významně ovlivňovat celospolečenskou debatu v Česku.

Pojďme spolu udělat další krok! Pojďme vydávat knihy!
Podpořte nás v právě startující kampani na Darujme.cz.
Bez vaší podpory to nezvládneme.

Čtěte dále