Národní fronta na maloměstě. Brno má novou vládu

Brněnská ODS se po magistrátních volbách spojila s Babišovým hnutím. Maskuje to velkou koalicí šesti stran – jako by bylo úplně jedno, koho a proč lidé volí.

Velká koalice bezmála všech na brněnském magistrátu lidem vzkazuje, že je Brno provinční maloměsto, v němž na politice nezáleží a volby jsou ztrátou času. Každá z šesti stran si po svém zamete a opraví svůj kus chodníku a postaví svou atrakci v brněnském lunaparku. Něco takového je možné jen ve městě, které nikam nesměřuje, a tak může svůj rozvoj splácat z programů všech, jako když kočička a pejsek uhnětli svůj legendární dort. Takový projekt představila minulá i budoucí primátorka Markéta Vaňková se svým náměstkem Robertem Kerndlem.

Aut bude přibývat

Pozice menších stran ve velké koalici, která je reálně k ničemu nepotřebuje, je nesmyslná a absurdní. Jak ukázala poslední léta, u velkých stran není zcela jasné, kde končí politická organizace a začíná organizovaný zločin. Zvláště v těchto nepřehledných dnech, kdy policie provádí razie po celém Brně a zve si k výslechu jednoho politika za druhým, což možná zlomí vaz Petru Hladíkovi, který chtěl být primátorem, pak ministrem a nakonec bude rád, když vůbec bude.

V Brně to zatím vypadá, že se postupně celý magistrát přesune do vyšetřovací vazby a Brno bude řídit z vězení.

Situaci nakonec pochopili Piráti, kteří původně na velkou koalici kývli, aby z ní vzhledem k rostoucímu počtu obviněných zase vycouvali. Zůstávají tak jen ti, které spojuje zájem o městský majetek, a to doslova, protože do aktuálních brněnských kauz jsou zapleteny prakticky všechny zbývající strany. Pokud v Praze drhne ustavení nové koalice na jednom trestně stíhaném politikovi, na němž trvá koalice Spolu, v Brně to zatím vypadá, že se postupně celý magistrát přesune do vyšetřovací vazby a Brno bude řídit z vězení.

Vzhledem ke složení koalice nelze v příštích čtyřech letech čekat nic nového. Aut bude přibývat stejně jako mrtvých a zraněných chodců, cyklisté budou rádi za dva nové stojany a padesát metrů cyklopruhů (pokud si je sami namalují) a město bude plánovat své obří projekty za desítky miliard korun – neschopné pochopit, že úroveň života není přímo úměrná množství betonu.

Brno povedou všichni (nikam)

Po odchodu Pirátů bude koalici tvořit ODS, ANO, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ČSSD, přičemž většinu drží ODS a ANO, které mohou spolu cokoli prohlasovat, nebo naopak potopit. Právě tyto dvě strany hlásily po volbách během jednání nejméně rozporů a nacházely nejrychleji shodu na všech tématech, což je jednoduché, když žádná témata kromě rozdělení majetku a moci nemáte. Reálně se tak jedná o koalici ODS a ANO, bez nichž si ostatní ani neumyjí ruce. Fialova brněnská ODS tak legitimizuje Babišovo hnutí a to nejen na magistrátu, ale také v největší městské části Brno-střed, kde s Babišovými nohsledy uzavřela dvojkoalici prakticky hned po volbách. Proti vůli Fialy a jeho pravé ruky Pavla Blažka by se něco takového nestalo.

Primátorkou bude i nadále Markéta Vaňková, bývalá koncipientka současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka, která si pod sebe vezme vedle městské policie také resort kultury. S kulturou sice neměla nikdy nic společného, ale to se v Brně považuje za přednost. Bez ironie je nicméně potěšující, že hovoří o dokončení Janáčkova kulturního centra a upozadění stavby hokejové haly, která svou absurdní cenou přesahuje možnosti Brna. Což neznamená, že se nebude za rok stavět.

Brněnský majetek ve výprodeji

Do probíhajících policejních manévrů je Vaňková zapletená zatím nepřímo – skrze koupi stavebního pozemku v Rojetíně, kde si postavila dům. Tam byl starostou stíhaný Pavel Hubálek, jehož informace stojí za současnou vlnou prohlídek, vyšetřování a obviněných. Hubálek zařídil v roce 2010 koupi stavebního pozemku o velikosti pět tisíc metrů čtverečních za symbolických dvacet tisíc korun. Pozemek přes něj koupil Kamil Kotěra, nevlastní bratr Roberta Kerndla, náměstka a pravé ruky primátorky Vaňkové. Kotěra pozemek Kerndlovi daroval a ten pozemky v ceně reálně přesahující deset milionů korun v roce 2017 v podstatě daroval za přátelských dvě stě tisíc Vaňkové (jak převod popsali novináři Aktuálně.cz). A podobně se Hubálek o politiky z ODS staral dlouhodobě.

Vaňková tvoří nerozlučnou dvojici s již zmíněným stranickým kolegou Robertem Kerndlem, dalším blízkým spolupracovníkem Pavla Blažka. Ten bude znovu jejím náměstkem a současně má mít na starost sociální oblast a energetiku, protože všechno souvisí se vším.

Nicméně sociální cítění Kerndlovi nechybí, jak aspoň ukazuje jeho péče o kolegyni Vaňkovou. Snad se podobné péče dočkají také lidé bez domova nebo studenti, senioři, rodiny a další, kdo zápolí s bydlením v Brně, a ne jen bohatí politici z ODS, ANO či KDU-ČSL, kteří si z Brna udělali realitní společnost s ručením omezeným. Před pár lety stejní politici rušili projekt na ukončení bezdomovectví, protože jim nepřišlo fér pomáhat někomu ve skutečné nouzi.

Bytovou politiku města Brna dostane do péče starostka Králova pole za hnutí ANO Karin Karasová. Ta má v této oblasti podobně rozvinuté cítění jako kolegové z ODS. Když radnice pod jejím vedením v roce 2017 přidělila byt 3+1 bezdětnému devětadvacetiletému žadateli, který přeskočil dalších 260 lidí v pořadníku, prostě to tak muselo být. Že se jednalo o syna místostarosty a přidělený byt byl dokonce nedaleko domu jeho rodičů, aby to neměl na nedělní oběd daleko, je prostě shoda náhod. Karasová k tomu jen podotkla, že „všechno proběhlo naprosto v pořádku z hlediska metodiky“, s tím, že je to spíš etický problém. A etika, to je jen taková zbytná dekorace politického provozu, jako třeba klavír nebo cylindr. To ukazuje také současná kauza s přidělováním bytů v Brně-středu, kde se podvádělo a šmelilo jako o život.

Dopravu bude další čtyři roky řídit Petr Kratochvíl, takže je jisté, že ani další čtyři roky nebudou hrát životy chodců v Brně žádnou roli. Ostatně městské policii bude dále velet Markéta Vaňková a na politice ignorování přestupků a neodtahování aut z chodníků a rizikových míst se tak nic měnit nebude. Je to práce Kratochvíla a Vaňkové, že Brno patří k nejnebezpečnějším místům nejen v České republice. Pokud chcete v brněnské dopravě přežít, ozbrojte se nebo zůstaňte příští čtyři roky doma. Venku toho ostatně k vidění mnoho nebude.

Autor je redaktor Alarmu.

Čtěte dále