Pay Gap 3: Mateřství

Ve třetím dílu podcastu Pay Gap Šárka Homfray a Lucie Václavková řeší dopady mateřství na pracovní dráhu. Je dlouhá rodičovská opravdu to nejlepší? Jak a kdy se vrátit do práce? A co když to nejde?

Mateřství je faktor, který často obrátí náš pracovní život vzhůru nohama. V této epizodě podcastu hovoříme nejen o vlastních zkušenostech, ale také o tom, jak mateřství a práci řeší naše klientky. Z průzkumů vyplývá, že zhruba polovina žen se po rodičovské do původní práce nevrací a ne vždy jde o změnu k lepšímu. Lucie se ve svém kariérovém poradenství setkala s řadou žen frustrovaných ztrátou možností, ale i těch, pro které bylo mateřství odrazovým můstkem ke změně a snad i lepší práci. Mluvily jsme proto i o tom, zda české rodiny mají skutečnou možnost volby a jestli je dlouhá rodičovská výhra, anebo past.

Ekonom Filip Pertold označil rodinu za kariérní stopku žen. Vysvětlíme si, jak to myslel, a pobavíme se o tom, proč dlouhá rodičovská není nic jednoduchého ani pro zaměstnavatele. Jsou to právě oni, kdo často vychází matkám vstříc a snaží se je udržet ve spojení s prací. Nedělají to ale zdaleka všichni. Vysvětlíme si tedy i to, kterým zaměstnavatelům se to vyplatí a kterým nikoli.

V právním okénku tentokrát zazní, jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou podle zákoníku práce, co je peněžitá pomoc v mateřství (dávka nemocenského pojištění) a co rodičovský příspěvek (dávka státní sociální podpory). Vysvětlíme, co znamená povinnost „držet místo“ a jak se liší podle toho, jestli se do práce vracíme po skončení mateřské, po skončení rodičovské nebo ještě později. Probíráme i to, jaké možnosti výdělku během mateřské a rodičovské vlastně máme. Kromě kratších úvazků to mohou být i dohody (DPP, DPČ) nebo i jiná alternativní uspořádání – vše má své výhody i nevýhody.

Mluvily jsme také s Eliškou Kodyšovou, ředitelkou organizace Aperio, která poskytuje rodičům mimo jiné i právní poradenství a další pomoc. Eliška nám řekla, proč se ženy při návratu do zaměstnání ve skutečnosti nepotýkají s nedostatkem kompetencí, jak se často mylně usuzuje, a co by naopak v dané životní fázi potřebovaly.

Obsahem jedné z následujících epizod bude tzv. druhá směna a v budoucnu se budeme věnovat i tomu, jak místo návratu do původní práce rozjet něco úplně nového.

Zajímají nás také vaše názory a zkušenosti i vaše dotazy, nejen o tématu dnešní epizody, ale obecně z pracovního života. Dejte nám vědět na sociálních sítích nebo na e-mailu [email protected].

Podcast vzniká s podporou české pobočky nadace Friedrich-Ebert-Stiftung.

Čtěte dále