Děkan Ševčík zatím odmítl rezignovat, studenti VŠE chystají na zítřek protest

Po účasti děkana Národohospodářské fakulty na násilných akcích po sobotní demonstraci jej rektor vyzval k rezignaci. Ševčík ale zatím ve funkci zůstává.

Spolupráce děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka s lidmi okolo dezinfo scény, kteří jsou mimo jiné obviňováni z proruských postojů, vyvolává kontroverze už delší dobu. V sobotu se navíc Ševčík dostal i do davu, který se po skončení demonstrace na Václavském náměstí pokoušel dostat do budovy Národního muzea. V rozhovorech do médií pak Ševčík zásah policie proti agresivnímu davu přirovnával k policejnímu násilí za minulého režimu. Později se naopak vymlouval, že šel kolem jen náhodou.

Po tomto incidentu vyzval rektor VŠE Petr Dvořák Ševčíka k odstoupení. Ten ale neodstoupil s tím, že potřebuje více času. Své rozhodnutí, zda odstoupí, či neodstoupí, má oznámit zítra ráno. Studenti a studentky VŠE v reakci na jeho chování a neochotu odstoupit svolali na zítra protest.

I když na poslední demonstraci Ševčík přímo nevystoupil, na podzim se akcí dezinfo scény účastnil aktivně i jako řečník na pódiu. Ševčík dlouhodobě spolupracuje s krajně pravicovou Trikolorou. Snahu za zpochybnění jeho volby děkanem přirovnal Ševčík v minulosti k praktikám StB.

Chceme, aby odstoupil z funkce děkana, jelikož je pro nás nepřípustné, aby nadále poškozoval jméno fakulty a školy. Vystupuje po boku dezinformátorů, do výuky neustále tahá své osobní názory založené na dezinformacích, zneužil školní e-maily k rozesílání volební propagace Trikolory, v minulosti relativizoval covid,“ shrnula důvody k protestu Karolína Nodesová, studentka Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

Studující také sepsali otevřený dopis požadující Ševčíkovo odvolání. Mezi podepsanými jsou studenti a studentky všech fakult VŠE, stejně jako mezi organizátory protestu. Jako zástupci studentů se snažíme zajistit, aby naše univerzita byla pro studenty a pedagogy co nejlepším prostředím pro vzdělávání a profesní rozvoj, což je i dlouhodobým cílem vedení VŠE. Vaše nedávné chování však v čím dál větší míře představuje překážku pro tento cíl. Kromě vaší potyčky s policií lze zmínit urážení studentů a části veřejnosti v médiích a účast na akcích spojených s extrémisty,“ stojí mimo jiné v otevřeném dopise.

Čtěte dále