Pokuta za rozhovor o poskytnutí interrupce znásilněnému dítěti? To je současnost v USA

Světem otřásl případ znásilněné desetileté dívky z USA, v jejímž státě byla omezena interrupce. Doktorka, která ji poskytla, nyní čelí obviněním.

Krátce poté, co loni Ohio přijalo restriktivní zákon o interrupcích, svět obletěly zprávy o případu desetileté dívky, přeživší znásilnění, které byla znepřístupněna interrupce. Ohio totiž zakazuje provést interrupci po šestém týdnu těhotenství. Musela tedy kvůli tomuto zákroku odcestovat do sousední Indiany, kde v té době ještě nebyly interrupce nijak regulovány. Lékařka Caitlin Bernard, která interrupci poskytla, nyní čelí obvinění z porušení pravidel ochrany osobních údajů poté, co o případu v červenci roku 2022 promluvila pro deník The Indianapolis Star.

Reálné dopady zákonů

Caitlin Bernard byla v půlce loňského roku řadou lidí obviňována z toho, že si příběh vymyslela. Když ale bylo toto nařčení vyvráceno, podal na ni stížnost indianský generální prokurátor, podle něhož Bernard případ zneužití dítěte okamžitě neohlásila, jak vyžadují státní zákony, a nechránila soukromí pacientů. Lékařská komise jí po řízení, které proběhlo ve čtvrtek 25. května a trvalo 14 hodin, udělila pokutu tři tisíce dolarů, lékařskou licenci jí ale nepozastavila. „Myslím si, že je nesmírně důležité, aby lidé pochopili reálné dopady zákonů této země, ať už jde o potraty, nebo o cokoli jiného,“ řekla Bernard během slyšení. „Myslím, že je důležité, aby lidé věděli, čím si budou muset pacienti projít kvůli schvalované legislativě,“ uvedla s odkazem na zvyšující se počet podobných případů v návaznosti na protipotratové zákony.

Alabama, Kentucky nebo Missouri zakázaly interrupce úplně, bez výjimek pro znásilnění nebo incest.

Právnička lékařky Alice Morical sdělila, že Bernard ohlásila zneužívání dítěte způsobem, který je v souladu se zákony státu Indiana, neboť o tom informovala sociální pracovnici. Bernard navíc neporušila ani zákon o ochraně osobních údajů, protože její komentář pro The Indianapolis Star neobsahoval údaje, jako je jméno, datum narození nebo datum přijetí do nemocnice. „Mou úlohou jako lékaře je poskytnout pacientce péči bez ohledu na to, jak v mé péči skončila, není mým úkolem vyšetřovat trestný čin,“ vypověděla obviněná lékařka.

Pro-choice vs. pro-life

Příběh byl rychle medializován a přispěl do celosvětové debaty o interrupcích. Mnoho lidí, kteří jsou „pro-choice“ (tedy zastánci legálních a bezpečných interrupcí), a to včetně prezidenta Joea Bidena, užili tento případ jako příklad dopadu restriktivních zákazů interrupcí. Zákonů regulujících bezpečný přístup k interrupcím v USA za poslední rok rapidně přibylo v důsledku loňského zrušení rozsudku Nejvyššího soudu z roku 1973 v případě Roe vs. Wade. Rozhodnutí tehdy legalizovalo interrupce v celých Spojených státech v prvním trimestru těhotenství a zajišťovalo lidem základní práva na tělesnou autonomii, rovnost a svobodu rozhodovat o své reprodukční zdravotní péči. Nyní se však mohou státy rozhodnout interrupce zakázat.

Někteří republikáni (včetně Jima Jordana, republikánského politika z Ohia, nebo bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona) během debat o případu naznačili, že Bernard si příběh své pacientky vymyslela. Příběh desetileté dívky je zároveň jedním z prvních, které vypovídají o dopadech zákazu interrupcí a objevily se po zrušení Roe vs. Wade. Zatímco zastánci a zastánkyně „pro-choice“ jej předkládají jako jasný důkaz toho, jak důležitý je bezpečný přístup k interrupcím, republikáni zůstávají proti tomuto zákroku. Někteří dokonce tvrdili, že by nebylo tak špatné donutit desetiletou dívku k donošení dítěte. V dubnu uspořádali republikáni v Ohiu slyšení k několika protipotratovým zákonům. Na otázku týkající se desetileté dívky odpověděla „pro-life“ aktivistka Laura Strietmann: „Těhotenství by sice mohlo být pro desetileté tělo obtížné, ale ženské tělo je stvořeno k tomu, aby nosilo život.“ Fakt, že v deseti letech dítě rozhodně není ženou, je evidentně nepodstatný.

Interrupce jako součást zdravotní péče

„V deseti letech znásilněná. V šestém týdnu těhotenství. Traumatizovaná. Nucená odcestovat do jiného státu. Představte si, že jste ta malá holčička,“ řekl americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v červenci 2022, na které podepsal prezidentský dekret o zajištění přístupu k interrupcím. Příkaz obsahuje ochranu pro ty, kteří cestují ze státu, který interrupci zakazuje, do státu, kde je to legální. Biden vyzval Kongres k obnově ochrany zákona Roe vs. Wade jako federálního a zavázal se, že do té doby udělá vše, co je v jeho silách, aby bránil reprodukční práva a chránil přístup k bezpečným a legálním interrupcím.

Momentálně vešly v platnost zákazy nebo přísná omezení interrupcí ve 14 státech USA. Devět z nich, například Alabama, Kentucky nebo Missouri, zakázalo interrupce úplně, bez výjimek pro znásilnění nebo incest. Téměř úplný zákaz interrupcí v Mississippi má výjimku pro znásilnění, ale pro incest už ne. Státy, kde jsou protipotratové zákony nejvíce prosazovány, nepřekvapivě hlásí vyšší míru úmrtnosti dětí i matek. Zajistit lidem přístup k bezpečným interrupcím přitom má být podle světové zdravotnické organizace nezbytnou součástí základní zdravotní péče. Ta dlouhodobě upozorňuje na závažná rizika, která hrozí, pokud lidé nemají možnost podstoupit takovýto zákrok legálně a v bezpečném prostředí. Zákazy interrupcí nezamezí interrupcím jako takovým, pouze těm bezpečným.

Autorka je studentka mediální komunikace a stážistka Alarmu.

Čtěte dále