Beyoncé je šprtka a Berlin Manson přijímají svoje východoevropanství. Soundsystém pátrá po tom, proč se vrací country

Soundsystém #26 poslouchá novou desku Berlin Manson, kteří na Poor But Sexy umí být osobní i političtí. Co má country společné s tiktokovým trendem cottagecore?

Posádka Soundsystému dlouho slibovala country díl, až jim musela zavdat příčinu nová deska zpěvačky Beyoncé, která si na Cowboy Carter nasadila stetson a tvrdí, že autentická kultura amerického venkova není vázaná na rasu ani společenskou příslušnost. Jistým protipólem její oslňující verze country je nová deska písničkářky Kacey Musgraves, která na Deeper Well zpívá o hledání spokojenosti po soukromých karambolech a leckterý recenzent ji obviňuje z flirtování s new age. „Asi je tu poptávka po postavách obyčejných lidí, s nimiž se mohou fanoušci snadno ztotožnit,“ vysvětluje si Michaela Peštová současnou popularitu country v zámoří a Nora Třísková mluví o demokratizaci žánru a postpandemických náladách úniku z města na venkov.

Foto Printerval, CC BY-NC 4.0 DEED

Jestli z Beyoncé a Kacey Musgraves nepanuje v týmu výraznější nadšení, u desky Berlin Manson jsme se shodli jednohlasně. Poor But Sexy je banger, u kterého se chcete vrhnout do moshpitu a zároveň si u toho číst sociologické knihy o chudobě ve východní Evropě. „Je to skrz naskrz politická deska,“ konstatuje Nora a Karel Veselý dodává, že je zároveň nějakým záhadným způsobem také chytlavá.

V rubrice Co nás sere se pozastavujeme nad humbukem kolem nové desky Taylor Swift a policejním zásahem na Majálesu. Došlo samozřejmě i na singlové jednohubky, výhled do budoucnosti nebo kočičí zprávy.

Co vadí Míše na písni Jolene? Jakou náladu vystopovala Nora v Bratislavě na Sharpe a co Karlovi nezmrzlo na zahradě? Poslouchejte nový díl hudebního podcastu Soundsystém.

 

Playlist:

Beyoncé – Cowboy Carter

Kacey Musgraves – Deeper Well

Berlin Manson – Poor But Sexy

Adrianne Lenker – Bright Future

Edúv syn – No future, aj keď mohla by

Waxahatchee – Tigers Blood

Clarissa Connelly – World of Work

claire rousay – Sentiment

eyz – Krysí král

Jednohubky:

Waxahatchee – Tigers Blood

Bbmutha – gun kontrol

Bianca Scout ft. Darkmarik – Forest Spirit

 

Těšánky:

  1. – 19. 5. Narozeniny Ankali
  2. 5. claire rousay, Divadlo VILA Štvanice, Praha

Buďte v obraze s playlistem Soundsystému, který upozorňuje na zajímavé nové desky.

 

Čtěte dále