„Odvolejte Filipa Turka z kandidátky do eurovoleb,“ vyzývají Šlachtu Zelení a další osobnosti

Johanna Nejedlová a Zelení vyzývají v otevřeném dopise Roberta Šlachtu k odovolání Filipa Turka z kandidátky Přísahy a Motoristů do eurovoleb pro sympatizování s neonacistickými hnutími.

V otevřeném dopise vyzývají Zelení spolu s dalšími veřejně známými osobnostmi Roberta Šlachtu, aby odvolal z kandidátky Filipa Turka, který dává na odiv svou zálibu v nacistických a neonacistických symbolech, ať už se jedná o sběratelské předměty s hákovými kříži, nebo nošení přilby se znakem řeckého neonacistického hnutí Zlatý úsvit. To všechno jsou podle signatářů dopisu deklarace nebezpečných postojů, které nemají mít v politice místo a je potřeba je ostře odmítnout. Otevřenou výzvu Robertu Šlachtovi požadující odvolání předního kandidáta je ode dneška možné podepsat na webu.

Podle zákona je možné kandidáta z voleb stáhnout 48 hodin před zahájením voleb, tedy do 14 hodin 5. června. Druhým požadavkem Zelených je ukončit kampaň Filipa Turka. „Je naprosto nepřijatelné, aby politik měl takovou zálibu v nacistické symbolice, a velmi mě to znepokojuje. V Německu by něco takového vedlo k okamžitému odvolání z kandidátky a nejinak by tomu mělo být i v Česku,“ říká rozhodně Johanna Nejedlová, nezávislá lídryně Zelených v eurovolbách a zakladatelka organizace Konsent.

Hnutí Přísaha se zaklíná vysokými morálními standardy. Podle Zelených je tedy povinností právě Roberta Šlachty vyhodnotit, jestli výroky a chování Filipa Turka nepřekračují pomyslnou linii, za kterou by se aspirující politik neměl vydat. „Pane Šlachto, vy sám jste se v minulosti jako vedoucí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu účastnil zásahů proti příznivcům neonacistických ideologií. Ačkoli můžeme mít odlišné pohledy na různé politické otázky, věříme, že na nepřijatelnosti vyznávání a propagace neonacistických a fašistických ideologií se shodneme,“ vzkázal Šlachtovi Michal Berg, spolupředseda Zelených.

Čtěte dále