Budoucnost je teď!

Pomozte nám proměnit českou debatu o klimatické katastrofě.

Fot. Konrad Piskała

Podpořte nás

 

Internetový deník Alarm dostává po celých šest let své existence do mainstreamu témata, která ostatní média přehlíží. Kromě sociálních problémů, exekucí, krize bydlenípracovních podmínek od samého začátku naší existence upozorňujeme na hrozící klimatickou katastrofu.

Reálnost klimatické změny nemá smysl popírat, ani bagatelizovat. Ukazujeme její průběh i celospolečenské příčiny. Klimatická změna není pseudotéma městských elit, jak se vám mnozí snaží namluvit. Jedná se o problém, který se dotýká nás všech. Zatímco bohatí už se pomalu připravují na příchod klimatické apokalypsy a staví si opevněné bunkry v odlehlých koutech světa, ti nejchudší z nás nebudou mít možnost změnám klimatu uniknout.

Náš nový projekt Budoucnost je teď! vám nabízí sérií reportáží, rozhovorů, analýz a videí, v nichž chceme podrobně ukázat, jak klimatická změna dopadá přímo na Českou republiku. Alarmující závěry, na něž v projektu poukazujeme, bychom chtěli dostat k co největšímu počtu čtenářů, abychom si společně uvědomili, že o naší budoucnosti se rozhoduje právě teď.

Pomozte nám proměnit českou debatu o klimatické změně a přispějte na náš projekt Budoucnost je teď! Čas hraje v náš neprospěch, musíme začít hned. Budoucnost je teď!

Základní info

Videa

Články

Za novou planetární politiku

Před lidstvem stojí titánský úkol. Musí proměnit své degenerativní chování a nastartovat proces stabilizace klimatu a regenerace životně důležitých ekosystémů. Tento text se snaží ukázat, jak na to.

Konzum není cesta, kterou chci jít

Uvědomělá spotřeba planetu sice nezachrání, ale odklon od konzumu je společně s celkovou změnou ekonomického systému pro budoucnost zásadní.

Když lidé nemohou ani ven: města v čase klimatické krize

V následujících dekádách budou města stát před dvěma důležitými výzvami: vzrůstající nerovností mezi svými obyvateli a dopady klimatické krize.

Sex, drogy a frakování: reportáž z kanadských ropných písků

Publikujeme reportážní deník bývalého brigádníka v hotelu v kanadském městě Fort McMurray – v oblasti, kde se těží z ropných písků.

Kdo nebude obnovovat půdu, ať nehospodaří

Proti suchu, které zasáhlo Českou republiku, je možné účinně bojovat. Dosavadní zemědělská politika však problém naopak prohlubuje. 

Jediné, co můžeme dělat, je modlit se za déšť

Dlouhotrvající sucha mají negativní dopad na chov zvířat. Tráva, která neroste, i zdražující se krmivo představují pro farmáře čím dál větší problém.

Ze zisku, věcí a kapitálu jsme udělali to, co nám všem vládne

Přinášíme rozhovor s jedním z hlavních představitelů českého hnutí středoškoláků Fridays for Future Petrem Doubravským.

Jsem horník, ale uhlí musí skončit

Utlumení těžby je nutností vzhledem k ekologickým, ale i pracovním rizikům. Česká republika se ale chová, jako by se k tomu v Paříži nezavázala.

Les, jak ho známe, končí

Stačily tři suché roky a s českými lesy je takřka amen. Dorazilo je teplo a sucho způsobené změnou klimatu. Zemědělská krajina bez vnitřní biodiverzity je ale zranitelná vždy.