Bydlení je nad zlato

Problém bydlení už se netýká jen sociálně slabých vrstev, ale i středních tříd. Krize bydlení v Česku postupuje rychle a má globální kontext. I proto na Alarmu zveřejňujeme reportážní cyklus o krizi bydlení v Evropě.

Brožura ke stažení / Download PDF

 

Články

Praha: město, kde se o dostupném bydlení zatím hlavně mluví

Hlavní město Česka trápí krize bydlení už několik let. Ačkoliv se jeho dostupnost stala tématem posledních voleb, žádné zásadní změny se s nástupem progresivní radnice nedějí. Zatím.

Varšava: město, kde nejvíc platí mladí a obecní byty staví konzervativci 

Varšavská generace Z vypadá posh, ale za bydlení utrácí většinu příjmů, zatímco starší generace skupují byty na investici. A politiku dostupného bydlení tu razí pravicoví politici.    

Barcelona: město, ve kterém se squatterem může stát každý

Katalánská metropole je bez nadsázky pokusný králík financializace. Bydlení je tu největší politické i společenské téma. Se stejným nasazením se o něm baví lidé v kavárnách, na ulicích i ve vedení města.

Budapešť v kleštích mezi luxusním developmentem a Orbánovou vládou

V Budapešti rostly od roku 2016 ceny nejrychleji v EU a bytová krize se prohloubila. Liberální radnice ale nemá ke změně dostatek pravomocí a autoritářský režim zase vůli.

Berlín bojuje o vlastní identitu. A připravuje referendum o vyvlastnění 

S drtivou většinou obyvatel v nájmu a byty z větší části v majetku velkých společností je Berlín v unikátní situaci. Pozice města není silná a tak si lidé zkouší pomoct sami.

Vídeň: systém bydlení, který obdivuje celý svět, berou místní jako něco úplně normálního

Stoletá tradice i aktivní politika bydlení, která dbá na potřeby obyvatel města. Vídeň je v bytové politice světový vzor, přesto i tady musí řešit své vlastní problémy.

Bratislava: město bez bytů, které začalo krizi bydlení skutečně řešit

V Bratislavě takřka chybějí městské byty a ceny nájmů i nemovitostí stále rostou. Magistrát se proto pustil do rázné obnovy městského bytového fondu. Představujeme první z reportáží cyklu Bydlení je nad zlato.

Bydlení je nad zlato

Problém bydlení už se netýká jen sociálně slabých vrstev, ale i středních tříd. Krize bydlení v Česku postupuje rychle a má globální kontext. I proto na Alarmu začíná nový reportážní cyklus o krizi bydlení v Evropě.