Chobotnice klimatických dezinformací

V tematickém projektu Chobotnice klimatických dezinformací sociolog a environmentalista Vojtěch Pecka systematicky ukazuje, jak „fosilní lobby“ po několik dekád mate veřejnost ohledně zjištění a obsahu klimatické vědy.

Nejpozději koncem osmdesátých let měli odborníci přesvědčivé důkazy o tom, že se klima zahřívá a že za to může změna radiační bilance atmosféry způsobená zvýšeným obsahem skleníkových plynů pocházejících z lidské činnosti. Závěry, k nimž vědci dospěli po desítkách let výzkumů, byly neúprosné a mezinárodní odborná komunita tehdy varovala politické zástupce. Přesto od té doby sledujeme prudký nárůst emisí skleníkových plynů. Omezit emise se nepodařilo. Jedním z důvodů je, že fosilní průmysl dal do pohybu masivní dezinformační mašinerii.

Během několika desetiletí působení klimatické dezinformační mašinerie, poháněné investicemi fosilního průmyslu, vyšlo bezpočet podrobných sociálněvědních studií o jejím působení, vznikly osvětové projekty a také probíhá řada soudních sporů. Přesto se o existenci koordinovaného globálního dezinformačního hnutí, používajícího dezinformačních know-how tabákového a chemického průmyslu, málo ví. Už samotná znalost mechanismů demagogického překrucování skutečnosti přitom snižuje dosah a účinnost dezinformačního aparátu. A právě odhalení mechanismu fungování klimatických dezinformací je hlavním předmětem této série článků.

Vojtěch Pecka, který se tématu klimatické krize a klimatickým dezinformacím dlouhodobě věnuje, s redakcí Alarmu spolupracoval už v roce 2019 na projektu Budoucnost je teď o dopadech klimatické krize na českou společnost. V rámci tohoto projektu publikoval esej Pohled do propasti a spolupracoval s Tadeášem Michalikem na článku Za novou planetární politiku.

**
Texty vznikly ve spolupráci s nadací Rosa Luxemburg Stiftung.

Všechny texty také naleznete v aktualizované podobě v plánované knize Vojtěcha Pecky, která vyjde ve spolupráci Deníku Alarm a nakladatelství Utopia Libri.

Ilustrace a animace k celému cyklu vytvořili Vojtěch Pecka a Petr Bosák (20yy designers), zvuk a hudba Ondřej Bělíček.

 

Videa

Články

Climategate za milion. Popírači změny klimatu musí zaplatit za nařčení klimatologa Michaela Manna

Přední americký klimatolog Michael Mann vyhrál žalobu proti konzervativním komentátorům, kteří ho obvinili z manipulace dat po vyfabulované aféře Climategate.

Realita vypověděla Institutu Václava Klause spolupráci. Klimaskeptici žonglují s vědeckými fakty

Petr Macinka z Insitutu Václava Klause se rozhodl, že vstoupí do klimatické debaty. Veřejnou debatu o klimatu určitě potřebujeme, ale podrobnější pohled na jeho argumentaci ukazuje omyly v podstatě ve všech oblastech, o kterých se vyjadřuje včetně naprostých základů.

Co se jinde nedočtete! Echo24 objevilo největší konspiraci v historii světa

Představil magazín Echo24 šokující zprávu kvantového fyzika Johna F. Clauser, která mění naše představy o oteplování klimatu, anebo jen publikoval nepodložený žvást?