Klimatickou krizi bereme vážně

Deník Alarm bere klimatickou krizi vážně. Je to jedno z nejdůležitějších témat dnešního světa a není pochyb o tom, že si zaslouží přední místo v mediálním prostoru. I z toho důvodu jsme redakční tým rozšířili o klimatického redaktora Martina Vrbu, jehož zprávy, komentáře, eseje a rozhovory se zabývají dopady klimatických změn.

Snažíme se ovšem nejen přinášet nové poznatky o vývoji klimatické krize, ale také předestírat možnosti, jak této krizi čelit.

Vznik všech textů finančně podpořila nadace Heinrich Böll Stiftung Praha

 

Články

Zelený skok vpřed? Rozhovor o klimatické politice Číny

Jedním z nejdůležitějších článků globálního řetězu v řešení klimatické krize je Čína. V současnosti největší emitent skleníkových plynů. O její pozici ve světě i klimatické politice jsme hovořili s analytikem AMO Filipem Šebokem.

Útok na van Goghův obraz odhaluje rozpory v klimatickém hnutí

Aktivistická intervence v Národní galerii v Londýně poukázala nejen na to, že v klimatickém hnutí přituhuje, ale také odhalila některé jeho vnitřní spory.

Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

Invaze na Ukrajinu znamená novou kapitolu i pro klimatické a ekologické hnutí. O tématech letošního Klimakempu jsme hovořili s Josefem Patočkou a Marikou Volfovou z platformy Re:set.

Zelený král pro jednadvacáté století? O ekologickém neoliberalismu Charlese III.

Klimatická rétorika nastupujícího krále Charlese III. je až překvapivě radikální. V cestě mu ale budou stát jak limity britské monarchie a královské rodiny, tak vlastní omezenost.

Špatné a ještě horší: katastrofické scénáře vývoje klimatu se stávají předmětem vědeckého bádání

Existenční hrozby pro lidskou civilizaci jsou předmětem seriózních studií. Jedna z nich si klade za cíl lepší pochopení těch nejhorších klimatických scénářů.

Budoucnost dorazila do střední Evropy. Jaký je vztah lesního požáru a klimatické krize?

Masivní požáry se v Česku přesouvají z televizních obrazovek do žité reality. Rozsáhlý požár, který od neděle sužuje České Švýcarsko, je dalším ze zažívaných důsledků měnícího se klimatu.