Města budoucnosti

Vizualizace Bubnů-Zátor, pohled ze severu, foto: Institiut pro plánování a rozvoj hl.města Prahy

Reportážní série Města budoucnosti volně navazuje na projekt Bydlení je nad zlato, který jsme ve spolupráci s Nadací Rosa Luxemburg realizovaly v roce 2020. Města budoucnosti se věnuje čtyřem největším městům České republiky, které jsou nejvíce zasaženy krizí bydlení. Na základě analytických reportáží představíme šest významných developerských projektů a čtvrtí ve čtyřech městech České republiky. V návaznosti na již realizovaný projekt Bydlení je nad zlato se trojice reportérek zaměřuje na nově vznikající čtvrti v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě a kriticky zkoumá nejen pozadí jejich realizací, ale také to, komu jsou určeny a jakou roli v jejich výstavbě hraje město nebo občané.

 

Články

Nevyřešené debaty o poloze brněnského nádraží nikam nezmizely, říká architektka Kateřina Čechová

Speciální podcast k projektu Města budoucnosti se zaměřuje na historii a proměnu dopravních uzlů, nevyužité brownfieldy i situaci kolem přesunutého brněnského nádraží.

Trnitá: Podoba nové čtvrti v Brně moc lidí nezajímá, emoce vzbuzuje přesun nádraží

Ve stínu dohadů o umístění nového brněnského nádraží zůstala diskuse o podobě nové čtvrti Trnitá, která má vyrůst v sousedství historického centra. Přinášíme další text ze série Města budoucnosti.

Olomouci by pomohlo důslednější městské plánování a sociální bydlení, říká Rostislav Švácha

Hostem podcastu Bulvár o olomoucké architektuře a bytové krizi byl historik a člen klubu Za krásnou Olomouc Rostislav Švácha, který ve středomoravském městě dříve dlouhodobě působil.

Brownfield v centru je nahrávka na smeč developerům. Stavební horečka mění Olomouc v exkluzivní město

Olomouc je jedním z měst, kde jdou byty na dračku – i ty, které ještě neexistují. Pozice drahého krajského centra s byty stále hůř dostupnými pro lidi s průměrnými příjmy se bude zbavovat těžko.

Města potřebují investice nejen do infrastruktury, ale i do lidí, říká Ondřej Slach

Hostem speciálního vydání podcastu Bulvár, který je součástí projektu Města budoucnosti, zaměřeného na nové čtvrti v českých městech, je sociální geograf Ondřej Slach.

Nahradí horníky kreativci? V Ostravě vznikají nové čtvrti, staré problémy ale nemizejí

Na místě proluk a průmyslových komplexů rostou v Ostravě obchodní domy, kanceláře a kulturní instituce. Podaří se oživit město, které se potýká s odlivem obyvatel? A bude „nová“ Ostrava pro místní?

„Mimozemská loď uprostřed Smíchova.“ Projekty Luďka Sekyry nepřinášejí jen pěkný urbanismus, ale i řadu obav a podezření

Nová čtvrť pro 3300 bydlících a více než 9000 pracujících je obecně vnímána jako vzor. Ve stínu krásného urbanismu i architektury ale zůstává otázka, jak luxusní Smíchov City dopadne na ty, kteří bydlí v okolí.

Pro kvalitní participace je zásadní mapování komunity, vysvětluje urbanista a specialista na participaci Petr Klápště

V dalším dílu podcastu Bulvár, tentokrát zasazeném do projektu Města budoucnosti, se věnujeme otázkám souvisejícím s participací a komunikací města s občany. 

Soukromý sektor nemá parazitovat na veřejných výdajích, říká Eliška Vejchodská

Hostem speciálního vydání podcastu Bulvár, které je součástí projektu Města budoucnosti, zaměřeného na plánované nové pražské čtvrti, byla inženýrka a ekonomka Eliška Vejchodská.