Kapesní průvodce daňovou nespravedlností

Série textů Kapesní průvodce daňovou nespravedlností představuje české veřejnosti současnou debatu o různých typech zdanění.

Donedávna jsme žili v zajetí postsocialistické ideologie, jež svobodu jednotlivce ztotožňuje s co nejmenší závislostí na státu a jeho institucích. Tato představa se v posledních několika letech pomalu hroutí, ale v tuzemských diskuzích o ekonomii a systému zdanění je stále silně přítomná.

Jednotlivé texty vás proto provedou po nejproblematičtějších aspektech českého daňového systému. Cílem série je především poukázat na možné alternativní modely fungování a na praxi v zahraničí.

Ve srovnání se zahraničními příklady se ukáže, kde jsou slabá a kde silná místa českého daňového systému a že zdánlivě neměnné podmínky mohou ve skutečnosti vypadat i jinak.

Články

Vábení zahraničních investorů za každou cenu. Zdanění korporací a daňové úniky v Česku

Zdanění firem a korporací v Česku stojí na systému postupně budovaném od devadesátých let. To, co mělo být možná jen přechodnou fází transformace ekonomiky, tady s námi zůstalo natrvalo.

Špatné daně jako trestání chudých a betonování statu quo. Česko slouží oligarchii a vyšší střední třídě

Další text ze série Daně, tentokrát o zdanění práce, zejména té nejhůře placené, v kontextu české daňové soustavy.
 

Země uvízlá ve starých představách. Zvýšit daň z nemovitosti by Česku pomohlo, přesto k tomu nedojde

Zvýšení daně z nemovitosti by mohlo mírnit krizi bydlení i majetkové nerovnosti, které škodí ekonomice. Česká politická scéna je však zvyklá jej odmítat.

Českem obchází strašidlo progresivních daní. Drtivá většina lidí by na nich ale mohla vydělat

Většina západních zemí má progresivní systém zdanění a má pro to dobré důvody. Česká debata s daňovou progresí naopak zachází jako s utopií. Jak jsme se do této situace dostali a co je s tím možné dělat?

USA se daňově vrací na začátek 20. století. Strana, která naopak daně zvedala, ale kdysi vládla 50 let

Spojené státy mají daleko komplikovanější daňovou historii, než by se mohlo zdát. Velkou část 20. století patřily k světovým lídrům v daňové progresi.