Donáškový kapitalismus jako budoucnost lidské práce?

Pandemie koronaviru ochromila většinu světové ekonomiky. Očekává se propad takřka všech ekonomik světa o několik procentních bodů HDP a nástup vleklé hospodářské krize. Ne všichni ale současnou situací utrpěli. Některé byznysové modely jsou pro současnou dobu naopak jako stvořené. Především pak ty, které provozují takzvané donáškové služby, internetové obchody a platformy zprostředkovávající tyto formy obchodu. Zisky takových firem jdou nahoru, s čímž stoupá také jejich vliv a význam pro chod společnosti. Ukázalo se, že mnoho doručovacích služeb je v podstatě klíčových pro adaptaci na extrémní situaci typu pandemie a projevily se jako velmi užitečné. Právě proto je potřeba blíže se podívat na modely jejich fungování a zanalyzovat jejich praxi v České republice. Přinášíme vám sérii textů a podcastů na téma „Donáškový kapitalismus jako budoucnost lidské práce?“, která vznikla za podpory nadace Rosa-Luxemburg-Stiftung.

 

Články

Nemůžeš stávkovat, když ty lidi ani nevidíš. Zakázková ekonomika jako výzva pro odbory

Vztahy mezi tradičními odbory a pracovníky v zakázkové ekonomice jsou komplikované. Obě strany se ovšem navzájem potřebují. Jen spolu mohou bojovat proti zásadním proměnám pracovního trhu.

Reforma, nebo kodifikace? Volání po změnách gig economy v USA nepřichází jen zleva

Kalifornské firmy po loňském referendu mohou pracující vést jako „nezávislé kontraktory“. Podaří se jim tento model rozšířit do ostatních států, nebo se blíží reforma?

Gig economy pro dvacátá léta 21. století. Čas být paranoidní

Gig economy hrozí ukončit celou epochu ochrany pracovněprávních vztahů. Z pohledu globálního Jihu nejde o významnou změnu.

Mikropráce – odvrácená strana pracovního trhu budoucnosti

Takzvanou zakázkovou ekonomiku si spojujeme především s různými donáškovými službami. Skutečné ohrožení pracovních vztahů se však skrývá spíše v téměř neviditelném fenoménu mikropráce.

Firmy gig economy se inspirovaly u chovu slepic. Dělají z americké ekonomiky kurník

Odkud čerpají firmy jako Uber a Lyft inspiraci pro svůj obchodní model? A může měnící se kurz ve Washingtonu přinést odklon od „slepičí strategie“ mnoha současných společností?

Gig economy po covidu: nástup kapitalismu platforem v zemi levné práce

Práce přes aplikace se stala ve městech během pandemie hitem. Jak do budoucna může rozvoj platforem ovlivnit podobu trhu práce?