Zelená transformace jako řešení energetické chudoby

Projekt Zelená transformace jako řešení energetické chudoby je série textů systematicky se zaměřujících na možnosti zelené transformace české energetiky a na její potenciál pro řešení hrozby energetické chudoby. Ta vyplývá především ze zvyšujících se cen fosilních energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Jaké jsou sociální, ekonomické, ale i geopolitické aspekty zelené tranzice?

Projekt vznikl za podpory Nadace Rosy Luxemburgové.

 

Články

Česko chce řešit změnu klimatu, ale velkých změn se obává

Jak se česká společnost staví k zelené transformaci, Zelené dohodě pro Evropu a jednotlivým typům energie v kontextu energetické krize? Průzkumy veřejného mínění přinášejí nečekaná zjištění.

Neschopnost českého státu řešit zdražení energií ničí životy

Náklady na bydlení se dlouhodobě zvyšují. Loňské zdražování energií přitom odhalilo nedostatky systému pomoci. Konkrétně jde o vyplácení příspěvku na bydlení ve větších městech.

Čeká jadernou energii zářná budoucnost? V co můžeme doufat a čeho bychom se měli obávat

Evropská energetika přechází na nízkoemisní zdroje. Ačkoliv se mluví především o obnovitelných zdrojích, podle některých zemí by měly v energetice budoucnosti hrát významnou roli i jaderné elektrárny.

Mohou se obnovitelné zdroje stát řešením energetické chudoby?

Se Zuzanou Vondrovou z Centra pro dopravu a energetiku jsme mluvili o energetické chudobě, přechodu na obnovitelné zdroje a zelené transformaci.

Ruská invaze na Ukrajinu energetickou krizi nezpůsobila, ale výrazně zhoršila

Energetická chudoba byla dlouho přehlíženým problémem, který zdůraznila až současná energetická krize. Kolik lidí této formě chudoby čelí a jaká řešení má smysl požadovat?